Viburnum lantana

Viburnum lantana
Viburnum lantana
kalina tušalaj
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kalina tušalaj, či po staru tušalaj chlupatý, je náš domácí druh kaliny, která má svou domovinu po celé Evropě až k hornatým oblastem severní Afriky a jihovýchodní Asie. Jedná se o velmi odolný a bujně rostoucí keř či nízký strom, jehož anglické jméno je ‚Pocestný strom‘. Zřejmě proto, že se odedávna přirozeně vyskytovala podél cest, kde nevyžadovala žádnou péči a kde dobře rostla díky plnému slunci a nevyžadovala větší zálivku, než kolik nabídl občasný déšť. Kromě cest ji najdete hlavně ve světlých doubravách ve společenství šípků, dřišťálů a podobných, na vodu nenáročných dřevin.

Vyznačuje se nápadně tuhými, široce oválnými, jemně plstnatými listy o délce 6-12 cm. Jsou opadavé, středně zelené a na podzim se zpravidla barví do šarlatově červené či lehce vínové. Od května do června bohatě kvete až 10 cm širokými okolíky složenými z bílých, silně voňavých květů, po kterých koncem léta následují velmi atraktivní, lesklé plody červené barvy po dobu asi jednoho měsíce, než se zbarví do černa. Nejsou jedovaté a poskytují bohatou potravu pro ptactvo stejně jako květy pro včely a jiný hmyz.

Roste rychle a tvoří pevné, vzpřímené, rovněž mírně plstnaté pruty, které později zahušťuje. Tvar keře je rozprostřeně kulovitý a výška dospělých rostlin bez střihu může dosáhnout až 5 metrů, proto se v zahradách často zkracuje. Jakýkoli řez provádějte okamžitě po odkvětu. Připravíte se o plody, ale nikoli o květy, což by se určitě stalo, kdybyste ji řezali až zjara. Můžete jej prořezat i po zčernání plodů, ale tehdy už riskujete omezení tvorby květů pro nadcházející jaro, pokud by podzim nebyl dostatečný teplý a dlouhý. Keř při dobré údržbě vytvoří krásný solitér v jakékoli okrasné zahradě. Často se využívá do volně rostoucích živých plotů, ekozahrad, lesoparků i veřejné zeleně.

Kalina tušalaj dává přednost plnému slunci či mírnému polostínu, středně živné až chudé, dobře odvodněné zemi. Je přirozeně zvyklá spíše na alkalické (zásadité) podloží, ale přizpůsobí se i lehce kyselé půdě. Pouze nemá ráda přemíru vody. Silně mrazuvzdorná až do cca -44 °C.

Poslední revize 19-01-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Viburnum lantana výška 60-80 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Viburnum opulus (syn. 'Sterile') 'ROSEUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.