Quercus suber

Quercus suber
Quercus suber
dub korkový
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Dub korkový je po zásluze jedním z nejobdivovanějších stálezelených dubů. Pochází ze Středomoří (jihozápad Evropy a severozápad Afriky) a je státním stromem Portugalska, které je největším producentem korku, jež se získává z jeho kůry. Jedná se jednak o dlouhověký strom a zároveň o velmi starý taxon, neboť záznamy o jeho existenci na naší planetě se dochovaly z třetihorních fosilií.

Dub korkový je středně rychle rostoucí neopadavý strom s kožovitými listy. Jsou protáhle oválné, nápadně stříbřité při rašení a dozrávají do středně zelené barvy na lesklém líci, zatímco rub si zachovává stříbrošedý semiš. Starší rostliny rodí menší, protáhlé žaludy.

Korek, tedy hmota, která se ze stromů těží, se tvoří na kmeni a odřezává se přibližně v desetiletých intervalech od věku 30-40 let stromu. Stromu se tím neublíží – korek stále dorůstá, ale v okrasných zahradách to nedělejte – nevypadá to pěkně. Díky němu má vysoce atraktivní, hluboce vrásněnou a měkkou borku šedohnědé barvy a zejména stromy vyššího věku nabízí úchvatnou podívanou na rozličně tvarovaný porost kmenů. Výška dospělých stromů se u nás pohybuje kolem 10 metrů, zatímco ve své domovině dokáže dorůst až na dvojnásobek za mnoho let.

Koruna je lehce neučesaná, nepravidelně kulovitá a každý strom je díky tomu unikátní. Větvení je dostatečně husté na to, aby strom vypadal dobře, ale často se v mládí koruna zjara sestříhává, aby nabyla na hustotě dříve. Strom svým vzdušným habitem, vrásčitým kmenem i listy velmi připomíná olivovníky a často se u nás vysazuje i jako jejich mrazuvzdornější alternativa z estetického hlediska, protože dub, ať už sebevzácnější, plodit olivy prostě nepřinutíte.

Dub korkový se u nás pěstuje již dlouho, i když zatím jen sporadicky ve sbírkách některých odvážnějších arboret a u sběratelů. Máme vyzkoušeno, že se spokojí s téměř jakoukoli dobře propustnou půdou, aby mu zejména v zimě nestála voda u kořenů, které by shnily. Rovnoměrné vlhko po výsadbě mu umožní dobře zakořenit, ale zálivka v následných letech již není nutná. Má rád hodně slunce a teplo, není tudíž vhodné jej vysazovat na exponovaná místa. Pro pěstování ve středoevropských podmínkách je nutné vybírat a vysazovat pouze kusy se zralým dřevem, které již mráz nepoškodí. Řez je možný jakýkoli, i hluboce zmlazovací, ideálně zjara před rašením nebo v půlce léta pro tvarování. Doposud vyzkoušená mrazuvzdornost je -18 °C.

Poslední revize 15-01-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus ilex var. integrifolia
Quercus ilex var. oleifolia
Quercus ilex 'MATTEINI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.