Rosa 'Tan08973' STÖRTEBEKER

Rosa 'Tan08973'
Rosa 'Tan08973' STÖRTEBEKER
růže keřová - čajohybrid (Tantau)
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ červená až rudá
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Růže
Květy v létě
náhled fotonáhled foto
Klaus Störtebeker byl německý pirát z konce 14 století, který brázdil vody Baltského a Severního moře. Jeho postava je dodnes opředena mýty a legendami. Během švédsko-dánské války byl jako námořník se svými lidmi najat Švédy, aby bojoval proti Dánům a zásoboval Stockholm. Boj se mu zalíbil a byl úspěšný, tak i po skončení války dál přepadával obchodní lodě a přivlastňoval si jejich bohatství a zboží, čímž se stal pirátem. Nejrozšířenější, ale dnes již vyvrácená legenda praví, že byl roku 1401 zajat i se svými 73 kumpány a v Hamburku byli odsouzeni za pirátství trestem smrti setnutím hlav, které nabodnuté na kůlech po nějaký čas zdobily pobřeží Labe jako výstraha ostatním pirátům. Přesto se dochovaly záznamy, ze kterých vyplývá, že Klaus, kterému mimochodem říkali Johann, zemřel již rok předtím spolu se 30 společníky.

Ač jako pirát byl postavou veskrze negativní, Klaus Störtebeker se stal německou mořeplaveckou ikonou a hlavním hrdinou románů, dokonce i jedné opery, v Hamburku má sochu a na Rujáně (ostrov na severovýchodu Německa) se každoročně na jeho počest konají slavnosti. A co má společného s růžemi? Minimálně jeden omyl: existuje portrét Kunze von den Rosen, dvorního šaška císaře Maxmiliána I., který se často mylně identifikuje jako portrét Klause Störtebekera.

Čajohybridní růže STÖRTEBEKER® od Christiana Everse (Rosen Tantau) nese překrásné, středně velké, 10-11 cm široké, plné květy sytě rudé barvy se silnou, hlubokou vůní. Kvete v několika vlnách od června do října na pozadí temně zelených, lesklých listů, kterou jsou dobře odolné letnímu padlí a v dobrých podmínkách trpí na čerň minimálně. Tvoří kompaktní, vzpřímené keře a hustě větvené keře o výšce kolem jednoho metru. Poprvé byla představena v Německu roku 2016 a evropský patent č. 48858 získala roku 2018.

Pěstování: Připravte si výsadbovou jámu cca 30x30 cm. Růži zasaďte tak, aby štěp byl po výsadbě cca 3 cm hluboko v zemi. Dobře zalijte a výhony na zimu přihrňte do výšky cca 15 cm (kůrou nebo i zemí). Růže tolerují většinu typu půd, ale nejraději mají hlubokou, živnou půdu bohatou na humus a vlhko (nikoli mokro). Plné slunce. Na zimu zamulčujte.

Stříhání: na podzim můžete zakrátit větve na polovinu a zjara po mrazech ji zastříhněte na 3-5 živých oček. Během sezóny otrhávejte odkvetlé květy či odstraňujte květové výhony k prvnímu 5listému listu, případně i hlouběji, pokud chcete, aby se i během vegetace koruna pěkně zmladila.

Poslední revize: 09-02-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rosa 'GRANDE AMORE'®
Rosa 'DUFTZAUBER 84'
Rosa 'Korvuebell' BELLEVUE®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.