Acer palmatum 'Lileeanne's Jewel' EXTRAVAGANZA

Acer palmatum 'Lileeanne's Jewel'
Acer palmatum 'Lileeanne's Jewel' EXTRAVAGANZA
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:sytě růžová a bílá a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto
Japonské javory jsou velmi dekorativní a většinou nízké keře, výjimečně stromky s efektními listy a malebnou stavbou. Existuje množství odrůd v několika odstínech zelené, žlutozelené, červené až tmavě vínové, popřípadě i vícebarevné (panašované). Jeden by řekl, že už viděl všechno, ale pak se objeví nová odrůda a rázem je překvapený, že se zrodil nový fešák.

EXTRAVAGANZA je japonský javor s náramně atraktivními listy. Jsou jemné, ale neřadí se mezi střihanolisté (dissectum), raší zářivě růžové s nápadným bílým panašováním a na plném slunci růžová barva nabírá na intenzitě a mění se v sytou bordó. Na rozdíl od mnoha jiných panašovaných odrůd EXTRAVAGANZA výborně zvládá plné slunce, kde bude mít barvu nejzářivější. Dá se pěstovat i v polostínu, kde nabídne výraznější kontrast mezi mladými růžovými listy na koncích větví a zralými listy ve spodních partiích, které jsou mramorovaně bílo-zelené. Na podzim se všechny listy barví zejména do vínových odstínů s trochu jantarové tam, kde byla zelená.

Keř roste středně rychle do nepravidelně široce trychtýřovitého tvaru s hustým větvením a lehce přepadavými konci větví. Jeho dospělá výška se odhaduje mezi 1,5 a 2 metry při téměř stejné šířce. Díky nápadně vybarveným listům doporučujeme dobře volit okolní výsadbu, aby spolu rostliny nekolidovaly. Krásné budou zakrslé, bochánkovitě rostoucí azalky či pěnišníky jako podrost a v nejbližším okolí přednostně jednobarevné keře.

Tuto odrůdu nalezl Jonathan Savelich ve školce svého dědečka, uznávaného šlechtitele a pěstitele japonských javorů jménem Del Loucks (1931-2015). Rostliny měl kolem sebe neustále – jako mladý pracoval v rodinné firmě, což byla zahradnická školka a jako dospělý si založil svou vlastní firmu Del’s Japanese Maples v americkém městě Eugene ve státě Oregon, kde se začal naplno věnovat své vášni šlechtění dlanitolistých javorů. K jeho nejrozšířenějším výtvorům patří například odrůdy Emerald Lace, Aka kawa hime, Coton Candy nebo Red Spider.

Tuto odrůdu pojmenoval jeho vnuk Jonathan po své dceři Lileeanne a první rostliny nabídli roku 2009 věhlasné americké školce zabývající se japonskými javory MrMaple. Odrůda se okamžitě stala mezi sběrateli senzací, a protože ještě nebyla namnožená, MrMaple napadlo nabídnout několik roubů na eBay. Nevěřili vlastím očím, když se cena jednoho proutku vyšplhala ke 300 dolarům. Nyní již je odrůda dostupná v solidním množství, a to i v Evropě, kde získala obchodní jméno EXTRAVAGANZA a množí ji holandská školka Van Son & Kot z Kaatsheuvelu v Severním Brabantsku. Poprvé ji představili roku 2019 na prestižní výstavě novinek Plantarium, kde byla jednou z osmi nominací na Press Award Plantarium 2019.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhké ale nikoli přemokřené a vždy dobře propustné, protože v jílovité půdy by kořeny napadaly plísně a javor by zašel. Pro zadržení vlhkosti a proti teplotním výkyvům kořeny je mějte neustále zamulčované – v zimě i v létě. Japonské javory milují umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. Javor EXTRAVAGANZA zvládá plné slunce, pokud není v suché zemi a přirozeně roste dobře i v polostínu. Úplný stín není vhodný. Je mrazuvzdorný do min. -29 °C a vhodný i do venkovních nádob, kde je potřeba dodržet rovnoměrné vlhko bez trvalé podmisky.

Poslední revize 03-01-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer palmatum 'Lileeanne's Jewel' EXTRAVAGANZA výška 40-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Acer palmatum 'BENI SHICHI HENGE'
Acer palmatum 'TAYLOR'
Acer palmatum 'ASAHI ZURU'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.