Acer palmatum 'SEIRYU'

Acer palmatum
Acer palmatum 'SEIRYU'
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory jsou velmi dekorativní a většinou nízké keře, výjimečně stromky s efektními listy a malebnou stavbou. Existuje množství odrůd v několika odstínech zelené, žlutozelené, červené až tmavě vínové, popřípadě i vícebarevné (panašované). Jeden by řekl, že už viděl všechno, ale pak se objeví nová odrůda a rázem je překvapený, že se zrodil nový fešák.

Japonský (dlanitolistý) javor Seiryu je bujně rostoucí odrůda ze skupiny dissectum (tzv. střihanolistých). Jeho jemné listy jsou hluboce vykrajované jako krajka, opadavé, raší žlutavé až limetkově zelené s červenými špičkami, v létě dozrávají do svěže zelené a na podzim se mění do několika odstínů zlaté, oranžové a červené barvy. Roste rychle do široce vázovitého tvaru s hustým větvením na plném slunci. V polostínu a ve stínu, kde roste také, se více vytahuje, ztrácí spodní větve a má řidší olistění.

Seiryu je japonské jméno pro jeden ze čtyř symbolů souhvězdí čínské astronomie a překládá se jako Azurový drak (Qīnglóng – 青龍). Patří k pěti dračím bohům zastupujícím zemskou sílu, kde Azurový drak symbolizuje východ a jaro. Je hojně využívaný v médiích, v nauce feng shui i v pop kultuře a je uznávaným symbolem v kulturách Japonska, Korey, Vietnamu a především Číny, která jej měla na své vlajce v letech 1889-1912. Jeho mnohá vyobrazení se shodují ve složitosti a v detailním rozkreslení rozevřených tlap s drápy, ve kterých možná viděl autor této javorové odrůdy takovou podobnost s jejími listy, že ji nazval stejně.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhké ale nikoli přemokřené a vždy dobře propustné, protože v jílovité půdy by kořeny napadaly plísně a javor by zašel. Pro zadržení vlhkosti a proti teplotním výkyvům kořeny je mějte neustále zamulčované – v zimě i v létě. Japonské javory milují umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. Seiryu zvládá plné slunce, pokud není v suché zemi a přirozeně roste dobře i v polostínu. Úplný stín není vhodný. Je mrazuvzdorný do min. -29 °C a vhodný i do větších venkovních nádob, kde je potřeba dodržet rovnoměrné vlhko bez trvalé podmisky.

Poslední revize 02-01-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum (var. dissectum viride) 'DISSECTUM'
Acer palmatum 'KOTO-NO-ITO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.