Stachys byzantina (syn. s. lanata) 'SILVER CARPET'

Stachys byzantina (syn. s. lanata)
Stachys byzantina (syn. s. lanata) 'SILVER CARPET'
čistec vlnatý
VZRŮST nízká trvalka
 nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ modrozelená až stříbrná
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Čistec vlnatý se jmenuje podle svého staršího latinského jména stachys lanata, kdežto v moderním latinském názvosloví se dává přednost druhovému označení byzantina (byzantský), které odkazuje na jeho původ a přirozený výskyt ve východním Středomoří od Kavkazu po Írán. V angličtině má hned několik lidových jmen a ve všech figuruje jehňátko – jehněčí ouška, jehněčí jazyk, jehněčí ocásek. Vše odkazuje na neskonale na dotek příjemný povrch listů, které jsou opatřeny takovým množstvím plsti, že máte opravdu pocit, že hladíte mladou ovečku a hladili byste je snad až do úplného vyhlazení.

Silver Carpet je ceněná selekce čistce vlnatého, která nabízí sametově hebké listy na rychle se rozrůstajících rostlinách, jež zakrátko vytvoří nepropustný, hustý koberec. Listy jsou protáhle obvejčité až elipčité, sivě zelené, opatřené množstvím stříbřitých chloupků a v mírných zimách jsou neopadavé. Pro pěknější trs během sezóny vytrhávejte staré listy. Silver Carpet je odrůda, která téměř nekvete, ale občas vytvoří asi 30 cm dlouhý stonek s huňatými klasy složenými z množství poupat, jež většinou nevykvetou a celé stonky můžete odstranit, jakmile se začnou tvořit, abyste zachovali její převážně půdokryvný habitus.

Rostlinu použijete ve skalkách, suchých záhonech a zídkách, nebo jako my na okraji vyvýšeného záhonu, kde jeho krásné listy dokonale zakryly neatraktivní betonové ztracené bednění. Ve společnosti rozchodníků, netřesků, kosmatců, levísií a agastache se mu líbí a jeho stříbřitá barva je natolik neutrální, že nekoliduje se žádnou jinou květinou v záhonu.

Čistec vlnatý pochází ze suchých až skalnatých lokalit spíše vápencového podloží a podobné podmínky uvítá i ve vaší zahradě. Zem musí být dostatečně propustná, neutrální nebo zásaditá (nepoužívejte rašelinu). Nejraději má plné slunce, kde vytvoří pěkné trsy a krátké nadzemní oddenky, jimiž se bude množit do hustých koberců. Nemá rád hnojení ani zálivku. Mrazuvzdorný do min. -34 °C.

Poslední revize 21-12-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Stachys byzantina (syn. s. lanata)
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Stachys byzantina (syn. s. lanata)
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.