Ilex x meserveae 'Annys Dwarf' GENTLE

Ilex x meserveae 'Annys Dwarf'
Ilex x meserveae 'Annys Dwarf' GENTLE
modrá cesmína - samčí
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
GENTLE je nizozemská odrůda modré cesmíny, kterou objevil jako samovolnou mutaci Andre Nijnatten ve své školce v zahradnickém městě Zundert roku 2006. Všiml si jedná rostliny, která mezi ostatními vzrůstnými odrůdami vypadala jako trpajzlík a už moc nepovyrostla. Nazval ji Anny’s Dwarf (‚Annin trpaslík‘) a než byla uvedena na trh, bylo zvoleno nové jméno GENTLE (‚Něžná‘), protože její listy nepíchají. Odrůda je chráněna těmito patenty: 49645 (Evropa – 2016) a PP30579 (USA – 2019).

GENTLE je samčí odrůda modré cesmíny s nepichlavými listy. Je neopadavá a její listy jsou oválné, při okrajích nepravidelně pilovité ale nikoli ostré, velmi lesklé, tmavě zelené v sezóně a temně modrofialové v chladných měsících stejně jako stonky. Roste pomalu a tvoří polorozevřené keře o výšce kolem 70 cm a o něco menší šířce. Je hustá ale není naměstnaná jako například odrůda Little Rascal. Pro pěkný tvar není potřeba stříhat, ale tvarovat ji samozřejmě můžete a to kdykoli od jara do poloviny léta.

Protože se jedná o bohatě kvetoucího samečka, funguje jako výborný opylovač pro jiné cesmíny, které pro tvorbu atraktivních barevných plodů na podzim potřebují opylovače. Hodí se do menších záhonů do kombinace s jinými zakrslými keříčky, jako menší solitér mezi kompaktní trvalky, nebo i do neformálních nízkých živých plotů a lemů, kde by běžná cesmína měla díky své šířce problém s místem. Díky velmi tmavému odstínu listů a stonků v chladných měsících vypadá obzvlášť pěkně kombinace se žlutolistými nebo bíle panašovanými keři, které v zimě dokonale rozsvítí. A jestli máte rádi barvy, zkuste přidat i sytě červenou v podobě keříků leukotoe, které na podzim a v zimě svítí mnoha rudými až vínovými tóny.

Tyto cesmíny získaly svůj přívlastek „modré“ díky barvě olistění základního druhu, který je tmavě zelený s nádechem do modra. Druhové jméno meserveae dostaly podle jména jejich šlechtitelky Kathleen Meserve z Long Islandu v New Yorku, která v padesátých letech minulého století, doslova na okenním parapetu její kuchyně, zkřížila ilex rugosa a ilex aquifolium, aby získala rostlinu nejenom krásnou, ale také velmi mrazuodolnou. Tato úžasná žena sice zemřela v roce 1991 ve věku požehnaných 93 let, ale zanechala nám širokou paletu velmi odolných a krásných odrůd.

Modré cesmíny jsou zcela nenáročné na péči, pokud jim zajistíte mírně kyselou a živnou půdu, kterou v prvních letech nenecháte vyschnout, aby rostlina mohla dobře zakořenit. Přesto potřebují propustnou zem, kde jíl může být hlouběji v zemi, při povrchu je nutná kyprá, svěží a vlhká půda. Nejlépe se jim daří na slunci a v polostínu. Ve stínu porostou také, ale ztratí mnoho ze svého kompaktního tvaru. Další výhodou stálezelených modrých cesmín je vysoká odolnost mrazům. U této odrůdy zatím nebyla stanovena nejnižší teplota, ale očekává se min. -29 °C a možná i více. Vhodná i do venkovních nádob o velkém objemu – cesmíny nemají rády omezené prostory na kořeny.

Poslední revize 01-12-2022.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2022 / únor 2023 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex x meserveae 'Annys Dwarf' GENTLE výška 20-25 cm
HOBBY
SKLAD
POŠTOU
Ilex x meserveae 'Annys Dwarf' GENTLE výška 40-50 cm, šířka 20-30 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Ilex x meserveae 'Mondo' LITTLE RASCAL®
Ilex x meserveae 'LITTLE GLOSS'
Ilex aquifolium 'Hachzwerg' HECKENZWERG®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.