Photinia x fraseri 'Bourfrits' CORALLINA

Photinia x fraseri 'Bourfrits'
Photinia x fraseri 'Bourfrits' CORALLINA
blýskavka Fraserova
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:červená a vínová a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka Fraserova (nebo blýskalka) je samovolný kříženec japonské maminky photinia glabra a čínského tatínka photinia serratifolia, který byl nalezen kolem roku 1940 v americkém městě Birmingham v Alabamě. Tehdy byla nazvaná Birmigham, ale od tohoto jména se upustilo. Jedná se zřejmě o nejpopulárnější stálezelenou dřevinu využívanou jako solitérní keře a do živých plotů a stěn sloužících jako clony proti nechtěným pohledům z okolí. Jako mnoho ostatních dřevin i ona občas ráda zmutuje a pak máme na světě další zajímavou odrůdu.

Blýskavku CORALLINA vyšlechtil roku 1994 Andre Bourquin z jihofrancouzského města Bordèrez-sur-l‘Èchez samosprašným křížením odrůdy Red Robin a následné selekce semenáčů. Podařilo se mu získat unikátní kultivar nižšího vzrůstu s neobvyklými listy a musím přiznat, že po tolika již existujících odrůdách jsem byl zprvu trošku skeptický, jestli pro novou bude na trhu místo. Ale jen co jsem ji vzal do náruče, abych ji řádně prozkoumal, koukla mi do očí a řekla „jsem já ale fešná, co mi povíš, zahradníku?“. A já řekl „ANO“. Vydané patenty: PP20469 (USA – 2009) a 25131 (Evropa – 2009).

CORALLINA je neopadavá blýskavka s nápadně pilovitými okraji mírně zvlněných listů. Jsou oválné až široce elipčité, zjara raší zářivě červené a přibližně za měsíc zezelenají do středně zelené barvy. Jsou vysoce lesklé. Koncem léta raší přirozeně podruhé a tentokrát již mají nové listy tmavší odstín burgundského vína.

Roste středně rychle, asi 20-30 cm za rok do hustého ale nikoli strnulého keře, který působí uvolněným dojmem, protože jeho větvičky jsou měkké a tenčí než na vzrůstných odrůdách, snáze se pohybují za mírného větru a boční mají tendenci se lehce sklánět. Pokud by kazily celkový dojem, není problém je odřezat a keř opětovně naraší novými, již pevnějšími větvemi. Starší rostliny blýskavek kvetou drobnými, krémově bílými kvítky v hustých latách od druhé poloviny května, po nichž mohou následovat maličké, tvrdé plody na delších stopkách, ale na této odrůdě jsme květy ještě nezaznamenali.

CORALLINA, ač blýskavka, která se běžně využívá do živých plotů, je menší keř a jeho využití je buď solitérní nebo v zápoji menších keřů odlišných barev a tvarů, případně v neformálních lemech kolem cestiček či záhonů. Řezat můžete jakkoli a kdykoli od jara do poloviny léta – spolehlivě obráží i ze starého dřeva a roste rychle. Každý řez ji přiměje k tvorbě nových, červených listů, čehož se dá využít někdy i trochu záměrně, protože nově narašené růžové až vínové listy jsou nejspíš tím hlavním důvodem, proč si tuto krásku pořídit.

Blýskavka má ráda vlhká, ale nikoli zamokřená stanoviště a živnou zem. Kyselá půda zajistí sytější barvu listů, ale není nezbytná. Vzhledem k vysokému odparu vody z listů doporučujeme řádně zamulčovat nebo v letních měsících zálivku navíc. Naopak jakmile dobře zakoření (1-2 roky po výsadbě), je překvapivě velmi odolná suchu, díky čemuž ji potkáte téměř na každém kroku ve Středozemí. Během suché zimy, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, ji jednou do měsíce zalijte, abyste předešli poškození listů silnějšími mrazy, pokud by neměly dostatek vody. Mrazuvzdorná do cca -24 °C.

Poslední revize 24-11-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Photinia x fraseri 'Bourfrits' výška 40-60 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Photinia 'Kolmavoca' MAGICAL VOLCANO
Photinia glabra 'Parsur' DYNAMO RED
Photinia x fraseri 'LITTLE RED ROBIN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.