Kniphofia 'ICE QUEEN'

Kniphofia
Kniphofia 'ICE QUEEN'
mnohokvět, Kleopatřina jehla
VZRŮST středně vysoká trvalka
 vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová až světle zelená
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Ice Queen je doposud nejsvětlejší odrůdou mnohokvětu, jehož barva se blíží bílé. Mnoho botaniků se domnívá, že geneticky mnohokvět čistě bílou umět nikdy nebude, proto se Ice Queen považuje právem za úspěch. Selektoval jej britský zahradník Alan Bloom (1906-2005), který se během svého života věnoval hlavně šlechtěním trvalek a na svém kontě má přes 150 výtvorů.

Mnohokvět Ice Queen patří k vyšším a poměrně robustním odrůdám a v mojí zahradě je nepřehlédnutelným akcentem v záhonu s kapradinami a kaméliemi, mezi kterými působí zároveň statně i něžně. Nese válcovitě uspořádaná květenství složená z drobných trubkovitých květů, která jsou na vršku světle zelená s lehkými tóny světlounce žluté barvy a ve spodní části téměř bílá. Každopádně celkový barevný dojem je takřka bílý. Stonky jsou dužnaté, pevné a dosahují lehce přes jeden metr. Kvetení začíná ve druhé polovině července a trvá až do posledních pěkných dnů října. Listy jsou úzce mečovité, vzpřímené, středně zelené, dlouhé a mají tendenci přepadat.

Mnohokvět se hodí jak do moderních nebo exoticky laděných zahrad, tak i do smíšených trvalkových záhonů, které doplní o přísně vertikální akcent a přinese vítaný kontrast s jinak tvarovanými rostlinami. Pěstování v nádobách není příliš vhodné ani nijak zvlášť estetické.

Pěstujte jej výlučně na slunečném stanovišti s dobrou půdou, bohatou na živiny, středně vlhkou, ale dobře odvodněnou. Pokud mu takové podmínky připravíte, zvládne mrazy až -27 °C. Doporučujeme zimní přikrývku chvojím jako ochranu před holomrazy nebo svázat listy podobně jako trsy ozdobných trav. Chraňte mladé rašení stonků s květovými poupaty před slimáky. Hnojení květovými hnojivy je užitečné od konce jara do konce léta. Neúspěch v pěstování mnohokvětů nebývá zapříčiněn mrazem, ale nedostatečně propustnou půdou nebo nájezdy slimáků.

Poslední revize 22-11-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Kniphofia 'LIMELIGHT'
Liatris spicata  'FLORISTAN WHITE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.