Tilia cordata 'RANCHO'

Tilia cordata
Tilia cordata 'RANCHO'
lípa malolistá, l. srdčitá
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Když se řekne lípa, většinou se nám vybaví velikánský strom na osluněné návsi českého a slovenského venkova nebo v širokém městském stromořadí. Je to náš národní strom, kterým byl oficiálně uznán na Všeslovanském sjezdu v Praze roku 1948, kdy porazil dub, jež byl více spojován s národem německým. Odedávna byl spojován se symbolikou ochranitelství – energie matky/ženy. Věřilo se, že podobně jako cesmína v anglických zemích u nás lípa dokáže odehnat zlé duchy a že dokáže zbavit člověka teskných a chmurných pocitů, ponejvíce v době květu, když kvete a voní a její koruna hučí prací stovek včel, jež se na jejích květech hojně pasou.

Rancho je odrůdou lípy malolisté vyhledávanou pro menší vzrůst. Ač botanický druh lípy malolisté pochází z Evropy a Kavkazu, odrůdu Rancho vyšlechtil Edward Scanlon z Ohia v USA a na trh byla uvedena roku 1961. Jedná se výrazně pomaleji a hustě rostoucí strom s pěknou stavbou větví, které svírají s kmenem úhel 30 až 45°. Tvar koruny je vystoupavě kuželovitý až oválný v dospělosti a celková výška většinou nepřesáhne 8 m v zahradách a 12 m v parcích při poloviční šířce. Je to dlouhověký strom.

Listy jsou opadavé, široce srdčité až okrouhlé, jemně zoubkované při okrajích, sytě zelené a mírně lesklé svrchu, šedě až stříbřitě ojíněné zespod. Na podzim se mění na žluté až jantarové. V červnu bohatě kvete světle žlutými, vonnými květy s listenem. Lípa náleží mezi alergeny. Zároveň ale patří k vyhledávaným bylinným léčivům a květy jsou důležitou surovinou pro jeden z našich nejtypičtějších medů – lipový světlý. Na stromech často cizopasí mšice, jejichž sekrety působí lepkavé skvrny, které znečišťují pod nimi zaparkovaná auta a díky nimž většinou nelze lipový med považovat nikdy za čistě květový.

Lípa nesnáší posypovou sůl. Má rády hlubokou zem s dostatkem vlhkosti ve spodních partiích, jinak může během dlouhých období sucha zejména ve městech trpět sezónními přísušky. Ve volné přírodě nemá se suchem problém. Pěstuje se nejraději na osluněných místech, snáší i mírný polostín. Mladé stromky pevně vyvažte k opoře na minimálně 3 roky. Mrazuvzdorná do cca -40 °C.

Poslední revize 21-11-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Tilia cordata výška kmene 210-220 cm, obvod kmene 10-12 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Tilia cordata výška kmene 210-220 cm, obvod kmene 10-12 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Tilia cordata 'RANCHO' výška kmene 190-200 cm, obvod kmene 12-14 cm, šířka koruny 50-60 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Tilia cordata 'RANCHO' výška kmene 180-200 cm, obvod kmene 14-16 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Tilia cordata
Tilia cordata 'GREENSPIRE'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.