Delosperma 'ICE CREAM'™ series

Delosperma
Delosperma 'ICE CREAM'™ series
kosmatec
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá až oranžová až červená
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kosmatec je nádherně kvetoucí skalková rostlina pocházející z Jižní Afriky. Poznáte jej podle tučných listů a přísně plazivého růstu, který zajistí pestrobarevné koberce sedmikráskově tvarovaných květů na těch nejsušších a sluncem spalovaných místech. Jeho listy jsou jako u pravého sukulentu plné vody, takže je zřejmé, že vodu umí zadržet a nevyžaduje ji v zálivce. Listy jsou neopadavé.

Sérii kosmatců IceCream™ na trh uvedla holandská firma Florensis a nazvala ji tak nejspíš proto, že stejně jako u bohatého stojanu s nabídkou dobrých zmrzlin nikdy nevíte, kterou si vybrat, protože byste je chtěli všechny. Naštěstí kosmatcem si žaludek nezkazíte, ale parádně vyzdobíte skalku nebo suchou zídku. Série IceCream™ nabízí hned 4 barvy:

IceCream™ Yellow – žlutá (Delosperma 'Delolemo12' ICE CREAM YELLOW)
IceCream™ Orange – oranžová (Delosperma 'Delooran3' ICE CREAM ORANGE)
IceCream™ Salmon – lososově růžová (Delosperma 'Delorasb1' ICE CREAM SALMON)
IceCream™ Fire – červená (Delosperma 'Deloredcu7' ICE CREAM FIRE)

Jedna hezčí než druhá. Pokud máte místo, zkombinujte více barev dohromady a uvidíte, že to bude krásně zářit jako pestrobarevný korálový útes. Vykvétají výhradně za slunného počasí a jakmile se zatáhne na delší dobu, zavřou se. Kosmatce IceCream™ jsou o trochu pozdnější než odrůdy d.cooperi, zato umí kvést až do října, pokud je slunce a relativně teplo.

Zálivka je nebezpečná, jedná se o suchomilnou rostlinu, kterou jemně zalévejte jen do doby, než v zahradě zakoření. Kosmatec musí mít výborně propustnou zem (typicky sukulentní směs písku/kamenné drti a substrátu či dobré zeminy) a umístění na plném slunci. Je ideální do skalky, ale nevhodný do záhonů s těžší půdou, nebo které často zaléváte. Lze pěstovat i v nádobách, které musí mít perfektní odtok vody, ale vyžadují občasnou mírnou zálivku. Zjara můžete celý trs zastřihnout po obvodu, aby zhoustl uprostřed. Udávaná mrazuvzdornost je do cca -27 °C, pokud je zajištěna výborná drenáž.

Poslední revize 18-11-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Delosperma cooperi JEWEL OF DESERT
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.