Acer pseudoplatanus 'SIMON-LOUIS FRÈRES'

Acer pseudoplatanus
Acer pseudoplatanus 'SIMON-LOUIS FRÈRES'
javor klen
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:krémová a růžová a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Javor klen patří k našim domácím dřevinám a jeho rozličné kultivary, zejména ty s různobarevnými listy, se těší oblibě ve všech typech zahrad všech velikostí. Nejpopulárnější jsou stromy s pomalým růstem a menší výškou v dospělosti a je fajn, že i když tempo přibývání nových odrůd je poněkud pomalé, na trhu už je dostatek atraktivních odrůd, ze kterých lze vybírat a které zaručeně nadchnou každého milovníka javorů.

Simon-Louis Frères je překrásná odrůda javoru klenu z roku 1881 z Francie. Jeho listy jsou při rašení růžové a většinou světlé a jak se rozevírají a zrají, každý list se unikátně vybarvuje do různě bílo-zeleného mramorování. Listy jsou opadavé, široce rozevřené do typického tvaru javoru klenu s 5 laloky a hlubokými zářezy při okrajích, mají červené řapíky a na podzim se zbarvují do nevýrazných odstínů bronzově červené a žluté.

Roste pomalu a ve věku 10 let mívá kolem 2-3 metrů výšky a poloviční šířky. Dospělé velikosti, což je asi dvojnásobek, doroste ve věku kolem 30 let. Koruna je hustá, pěkně souměrně větvená a trychtýřovitě vzpřímená. Díky nápadnému vybarvení jej doporučujeme kombinovat s jednobarevnými dřevinami, aby kompozice zůstala elegantní. Stane se dokonalou výzdobou menší zahrady, nebo důstojným doplňkem japonské zahrady, stejně jako vítaným rozsvícením tmavšího koutu zahrady.

Tento kousek pochází ze stejnojmenné školky, kterou roku 1769 založil francouzský pěstitel Gabriel Simon na okraji města Mety (Metz) na severovýchodu Francie nedaleko Nancy. Po jeho smrti (1804) podnik převzal jeden z jeho synů Nicolas, který do jména firmy doplnil příjmení své manželky Elisabeth Louis a od té doby až do svého konce se školka jmenovala Simon-Louis Frères. Po několik generací firma rostla a získávala na věhlasu. Botanicky zapálení potomci se intenzivně věnovali rozvoji školky, vydávali knihy a byli členy důležitých asociací. Roku 1913 umírá poslední pokrevní dědic linie Léon Simon-Louis a školku přebírají bratři Jouinové, z nichž Victor Jouin pro ně začal pracovat jako zapálený chlapec – bylo mu 14 let, když nastoupil, a po Léonově smrti se se svým bratrem Eugenem s velkou pečlivostí o firmu staral stejně jako jeho potomci a to až do roku 1980, kdy firma skončila. Dnes z kdysi velké a významné společnosti zůstal asi hektar půdy osázený sbírkovými dřevinami, jež jsou nyní součástí Botanické zahrady v Metz.

Javory kleny nevyžadují zvláštní údržbu a snadno se pěstují. Nemají zvláštní nároky na půdu, většinou porostou téměř v každé, dobře odvodněné půdě, na plném slunci. Lze je jakkoli tvarovat, ideálně v bezmrazém období zimy, kdy nemají mízu. Jen myslete na to, že čím starší strom řežete a čím více, o to více naroste v nadcházející sezóně. Mrazuvzdorný do cca -34 °C.

Poslední revize 17-11-2022.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer pseudoplatanus výška kmene 80 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Acer pseudoplatanus výška kmene 120 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Acer pseudoplatanus 'ESK SUNSET'
Acer pseudoplatanus 'LEOPOLDII'
Acer pseudoplatanus  'BRILLIANTISSIMUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.