Corylus maxima 'PURPUREA'

Corylus maxima
Corylus maxima 'PURPUREA'
líska největší
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ únor - březen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Ovoce
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Lísku není určitě třeba moc představovat. Většina z nás zná hlavně její oříšky, které jsou pro náš organismus přirozenou potravinou, neboť líska je naší domácí dřevinou. Většinou se jedná o středně rychle až rychle rostoucí keř s mnoha vzpřímenými výhony. Ale najdou se i kultivary s odlišnou barvou listů nebo třeba kroucenými větvemi.

Líska největší pochází z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie a představuje bujně rostoucí mnohokmenný keř s opadavými listy. Odrůda Purpurea se pyšní temně purpurově vínovými listy s nápadným žebrováním mladých listů. Jsou 5-12 cm dlouhé a 4-10 cm široké a během léta se barva zrajících listů mění do tmavě zelené s vínovým přelivem, zatímco na koncích větví stále přirůstají listy nové v tmavém odstínu.

Od konce zimy bohatě kvete nápadnými 5-10 cm dlouhými samčími jehnědami v bledě červené až starorůžové barvě, zatímco samičí jehnědy mají jen 1-3 cm. Je samosprašná. Po nich následují na konci léta protáhlé, jedlé oříšky, kterých si užijete jen tehdy, pokud vám je veverky neukradnou. Už jste viděli, jak jsou rychlé? Dozrávají koncem září.

Líska Purpurea roste rychle a tvoří mnoho prutů z kořenů, takže spíše než o keři lze mluvit o neprostupném houští s nápadnými listy. Na druhou stranu se nedá říct, že by byla plevelná, všechny výhony se drží u sebe. Její velikost se pohybuje mezi 3 a 6 metry do výšky i šířky, tak jí dopřejte prostor. Spokojeně roste i v trávníku a nevadí jí, když se kolem ní chodí, seče tráva a dupe se jí po kořenech.

Stříhat lze téměř kdykoliv, ale pokud ji pěstujete pro plody, řez provádějte střídmě, abyste se nepřipravili o všechny plody. Líska není náročná na půdní typ. Poroste téměř všude, v těžkých a mokrých půdách ale velmi pomalu a řídce. Pro dobrou úrodu ji zasaďte do živné, propustné půdy, spíše vápenité. Pro spolehlivé vybarvení listů ji umístěte na plné slunce. Mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 17-11-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Corylus maxima 'PURPUREA' výška 60-80 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Corylus maxima 'PURPUREA' výška kmene 200-210 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 40-60 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Corylus avellana 'ANNY´S RED DWARF'
Corylus avellana 'RED MAJESTIC'®
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.