Malus domestica 'OZARK GOLD'

Malus domestica
Malus domestica 'OZARK GOLD'
jabloň - středně pozdní
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

Ozark Gold je středně pozdní odrůda jablek, která dozrává až o 3 týdny dříve než oblíbený Golden Delicious, čímž se hodí i do oblastí s kratší vegetační dobou a stihne dozrát. Vznikla v Mountain Grove Experiment Station v Missouri v USA jako kříženec odrůd Golden Delicious, Red Delicious, Jonathan a Ben Davis a představena byla roku 1970. Nese středně velké až velké plody oválného tvaru a lákavě zlatožluté barvy, často s šarlatovými tóny na líčku. Dužina je bílá, pevná a křupavá, aromatická, sladká až mírně sladkokyselá a velmi šťavnatá. Chuť se přirovnává k medu a vanilce s příměsí hrušek a marcipánu.

V našem podnebí se jedná se o podzimní jablka, která se sklízí od konce září do října a v dobrých skladech vydrží až do jara. Je dobře odolná chorobám a nevyžaduje chemická ošetření. Je cizosprašná, ale kvete dlouho, takže seznam partnerů opylovačů je velmi dlouhý. Za všechny alespoň: Čistecké, Discovery, Fuji, Gala, Golden Reinette, Granny Smith, James Grieve, Jonathan, Melrose, Opal, Otava, Pinova, Red Delicious, Rubinola, Rubín, Santana, Spartan, Starking nebo Topaz.

Potřebuje výživnou, dobře odvodněnou ale v létě častěji zavlažovanou půdu a plné slunce. Pokud potřebujete provádět řez, jabloně se řežou v zimě při oblevě nebo zezačátku jara, pokud již přestalo mrznout, ale lepší a zdravější růst nabídnou přirozeně rostoucí stromy bez zásahu. Mrazuvzdorná do min. -34 °C.

Poslední revize 24-10-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Malus domestica 'SONET'®
Malus domestica BIONDA® 'MARILYN'®
malus domestica  'GOLDEN DELICIOUS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.