Ligularia 'THE ROCKET'

Ligularia
Ligularia 'THE ROCKET'
popelivka
VZRŮST vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ zlatá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Popelivka je mokřadní trvalka velmi efektního habitu. Vyjma několika málo menších druhů (např. l.dentata) tvoří robustní trsy, které v plošné výsadbě vypadají překrásně ať již v květu nebo díky listům. Jejich výška bývá kolem jednoho metru i více, proto jsou ideální jako zadní část trvalkových záhonů, kde nepotřebují celodenní slunce, nebo samostatné ostrůvky v trávě ve větších zahradách a parcích. Pochází ze střední a východní Asie, kde rostou podél vodních toků a mokřadů, což nabádá k jejich použití v zahradách poblíž vodních prvků a u jezírek.

The Rocket je hybridní popelivka, kříženec druhů l. stenocephala a l. przewalski, která se pyšní nápadnými květy na vysokých stoncích a krásnými listy. Ty jsou středně zelené, až 25 cm široké, lesklé, nápadně pilovité při okrajích a vyrůstají na temně vínových až černých řapících ve výšce kolem 30 cm, kde se rozevřou jako paraplata, takže dokonale zastíní zem pod sebou, aby ji nevysoušelo slunce – rostlina má totiž ráda vlhko až mokro, chytré, že?

Od poloviny července začnou vyrůstat tenčí ale velmi pevné stonky stejně tmavé barvy jako řapíky listů, na jejichž koncích najdete dlouhé, řídce klasovitá květenství složená ze sytě zlatožlutých květů, které se otevírají od země vzhůru po dobu až dvou měsíců. Celý stonek dokáže v dobrých podmínkách dorůst výšky člověka, kolem 175 cm.

Popelivka miluje vlhká až mokrá stanoviště a uplatní se všude tam, kde ostatní běžné a suchomilné rostliny zahnívají. Můžete ji vysadit k potokům, krajům jezírek nebo i do běžného záhonu, který bude dostatečně zavlažován. Listy menších druhů jsou velkou pochoutkou pro slimáky, je proto dobré rozmístit nástrahy. Zem by měla být středně živná a hluboká, zvládne i jílovité podloží. Miluje slunce a toulavý stín, ale s dostatečnou zásobou vody během dne zvládne i celodenní slunce. Plně mrazuvzdorná do cca -40 °C.

Poslední revize 23-10-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ligularia 'BOTTLE ROCKET'
Ligularia przewalskii
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.