Ligularia dentata 'MIDNIGHT LADY'

Ligularia dentata
Ligularia dentata 'MIDNIGHT LADY'
popelivka zoubkovaná
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená a hnědá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá až zlatá
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Popelivka zoubkovaná je čínský taxon, který ve volné přírodě najdete na slunných okrajích vodních toků, na vlhkých loukách a v kotlinách, kde se zdržuje dostatek vláhy a je výživná zem. Poznáte ji podle velkých listů temně zelené barvy, jež se dle odrůdy barví do různého stupně vínově hnědé barvy, a zlatožlutých květů.

Popelivka Midnight Lady je náhodný semenáč této odolné trvalky, který se zdobí tmavými listy a zářivými květy. Její okrouhle ledvinité listy jsou tmavě vínové, pokud ji pěstujete na plném slunci, ve stínu blednou do tmavě zelené pouze s vínovým přelivem. Jsou opadavé, zoubkaté při okrajích, vyrůstají na pevných stoncích stejné barvy a mají asi 25 cm v průměru. Ještě před kvetením tvoří pěkné a husté trsy. Od druhé poloviny léta vykvétají zlatožluté květy podobné arnice – mají úzké plátky kolem střapatého středu s krátkými, neučesanými tyčinkami. S tmavými listy dokonale kontrastují a nabízí dramatickou podívanou. Rostliny dorůstají výšky 60-100 cm (podle podmínek) a v zahradě krásně kontrastují s rostlinami s jemnějšími listy světlých barev.

Popelivka miluje vlhká až mokrá stanoviště a uplatní se všude tam, kde ostatní běžné a suchomilné rostliny zahnívají. Můžete ji vysadit k potokům, krajům jezírek nebo i do běžného záhonu, který bude dostatečně zavlažován. Její listy jsou velkou pochoutkou pro slimáky, doporučujeme rozmístit nástrahy. Zem by měla být středně živná a hluboká a pokud jí poskytnete toulavý stín během dne, nebudete muset tolik řešit zálivku, ale pouze na plném slunce dokonale vybarví své tmavé listy. Mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 23-10-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ligularia dentata 'BRITT-MARIE CRAWFORD'
Ligularia 'PANDORA'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.