Acanthus 'WHITEWATER'

Acanthus
Acanthus 'WHITEWATER'
paznehtník
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a bílá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:bílá a růžová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Když jsem kolem roku 2006 navštívil Velkou Británii za účelem vyhledání některých nových exoticky vyhlížejících rostlin, které by rostly i u nás, v jedné školce mě na první pohled zaujal jejich malý záhon hned na vstupu, který byl dokonale porostlý neuvěřitelně lesklým a okázale vykrajovaným listím, které i přes pokročilou zimu nebylo unavené, natož opadané. Ten zázrak se jmenoval paznehtník a jak jinak – musel jsem ho mít. Říkají mu tam medvědí kalhoty.

Paznehtník je unikátní trvalka ze Středozemí, kterou poprvé popsal až Carl Linné roku 1753. Vyznačuje se velkými listy s velmi plastickou strukturou. Dá se říct, že nejsou podobné ničemu, co u nás běžně roste. Možná ostropestřec mariánský by byl nejpodobnější, ale ten je pichlavý jak ježek, zatímco paznehtník je dle svého druhového jména měkký. Jeho listy jsou hluboce laločnaté, podle stáří a stanoviště různě velké, sytě až tmavě zelené a extrémně lesklé. Dokážou dokonale navodit exotickou atmosféru deštného pralesa nebo subtropické zahrady.

Odrůda Whitewater je učiněný majstrštyk od Janet N. Egger z americké školky Terra Nova® Nurseries v Oregonu. Nese nápadně panašované listy, která vypadají jako nepravidelně přetírané bílou barvou pro dosažení co nejméně pravidelné patiny. Listy jsou až 23 cm dlouhé a 17 cm široké. Jedná se o křížence odrůd ‚Summer Beauty‘ a 'Tasmanian Angel'® a od obou si vzal jen to nejlepší – spolehlivou barvu listů, bujný růst a lepší mrazuvzdornost.

Silné rostliny tvoří koncem léta asi 50 cm vysoké, silné, načervenalé stonky s atraktivními hluchavkovitými květy bílo-růžové barvy. Kvetení se odehrává jen v nejteplejších lokalitách a ve velmi živné půdě. V mírných oblastech Evropy zůstávají listy i přes zimu, u nás zatahují a zjara raší znovu ze země.

Ve Středozemí je acanthus je velmi rozšířený, ovlivnil dokonce i tamní architekturu. V románském slohu byl tvar jeho listu hojně používán jako ozdoba hlav sloupů, říms, bran atd. Byl oblíbený jako výšivkový motiv, ve zlatnictví a zdobení podnosů, mís a džbánů.

U nás s ním zacházíme jako s trvalkou choulostivou na zimní podmáčení – vysazujte jej výhradě do dobře odvodněné půdy s množstvím živin a na zimu vydatně zamulčujte. Zjara můžete část mulče odstranit, ale bude vděčný za zachování vlhkosti i během horkých měsíců, přestože je po zakořenění výborně odolný suchu, ale díky světlým listům musí být raději v polostínu nebo často zalévaný. Vydatné hnojení od dubna do července zajistí ty největší listy, zdravé vzezření a výrazně přiblíží možnost kvetení. Bohatě zamulčovaný údajně snáší teploty až -27 °C, my jsme zatím vyzkoušeli -20 °C a roste.

Poslední revize 20-10-2022.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acanthus
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Acanthus
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Acanthus
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Acanthus mollis
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.