Acanthus 'WHITEWATER'

Acanthus
Acanthus 'WHITEWATER'
paznehtník
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a bílá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:bílá a růžová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Když jsem kolem roku 2006 navštívil Velkou Británii za účelem vyhledání některých nových exoticky vyhlížejících rostlin, které by rostly i u nás, v jedné školce mě na první pohled zaujal jejich malý záhon hned na vstupu, který byl dokonale porostlý neuvěřitelně lesklým a okázale vykrajovaným listím, které i přes pokročilou zimu nebylo unavené, natož opadané. Ten zázrak se jmenoval paznehtník a jak jinak – musel jsem ho mít. Říkají mu tam medvědí kalhoty.

Paznehtník je unikátní trvalka ze Středozemí, kterou poprvé popsal až Carl Linné roku 1753. Vyznačuje se velkými listy s velmi plastickou strukturou. Dá se říct, že nejsou podobné ničemu, co u nás běžně roste. Možná ostropestřec mariánský by byl nejpodobnější, ale ten je pichlavý jak ježek, zatímco paznehtník je dle svého druhového jména měkký. Jeho listy jsou hluboce laločnaté, podle stáří a stanoviště různě velké, sytě až tmavě zelené a extrémně lesklé. Dokážou dokonale navodit exotickou atmosféru deštného pralesa nebo subtropické zahrady.

Odrůda Whitewater je učiněný majstrštyk od Janet N. Egger z americké školky Terra Nova® Nurseries v Oregonu. Nese nápadně panašované listy, která vypadají jako nepravidelně přetírané bílou barvou pro dosažení co nejméně pravidelné patiny. Listy jsou až 23 cm dlouhé a 17 cm široké. Jedná se o křížence odrůd ‚Summer Beauty‘ a 'Tasmanian Angel'® a od obou si vzal jen to nejlepší – spolehlivou barvu listů, bujný růst a lepší mrazuvzdornost.

Silné rostliny tvoří koncem léta asi 50 cm vysoké, silné, načervenalé stonky s atraktivními hluchavkovitými květy bílo-růžové barvy. Kvetení se odehrává jen v nejteplejších lokalitách a ve velmi živné půdě. V mírných oblastech Evropy zůstávají listy i přes zimu, u nás zatahují a zjara raší znovu ze země.

Ve Středozemí je acanthus je velmi rozšířený, ovlivnil dokonce i tamní architekturu. V románském slohu byl tvar jeho listu hojně používán jako ozdoba hlav sloupů, říms, bran atd. Byl oblíbený jako výšivkový motiv, ve zlatnictví a zdobení podnosů, mís a džbánů.

U nás s ním zacházíme jako s trvalkou choulostivou na zimní podmáčení – vysazujte jej výhradě do dobře odvodněné půdy s množstvím živin a na zimu vydatně zamulčujte. Zjara můžete část mulče odstranit, ale bude vděčný za zachování vlhkosti i během horkých měsíců, přestože je po zakořenění výborně odolný suchu. Vydatné hnojení od dubna do července zajistí ty největší listy, zdravé vzezření a výrazně přiblíží možnost kvetení. Bohatě zamulčovaný údajně snáší teploty až -27 °C, my jsme zatím vyzkoušeli -20 °C a roste.

Poslední revize 20-10-2022.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acanthus mollis
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.