Elaeagnus angustifolia

Elaeagnus angustifolia
Elaeagnus angustifolia
hlošina úzkolistá
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a stříbrná
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Hlošina úzkolistá je nejstarší druh hlošiny pěstovaný na našem území. Jedná se o malý opadavý strom či vyšší keř původní domovinou v širokém pásu od Kavkazu, přes jižní Evropu až do Střední Asie. Jeho nejatraktivnějším atributem jsou úzké, díky hustému ochmýření stříbřitě vypadající listy připomínající olivu. V květnu vykvétají drobné, silně sladce vonné kvítky světle žluté barvy, po kterých se tvoří jedlé plody. Květy jsou medonosné, zároveň jsou silným alergenem stejně jako například břízy.

Přirozeně tvoří vícekmenné stromy a keře, ale ve školkách jej pěstují často jako jednokmenné stromy s korunou nad hlavou v tzv. podchozí výšce. Je to nejenom pěkné, ale i praktické, protože větve jsou posety trny a stromy s větvemi ve výšce nepředstavují žádné omezení či nebezpečí. Její větve působí lehce až nadýchaně s drobnými listy si pohrává i mírný větřík. Stříbřitě vybarvené listy ji předurčují jako alternativu pravé olivy pro země mírného a chladného klimatu.

Hlošině úzkolisté se daří téměř všude, je nenáročná a odolná. Dříve se vysazovala i jako pionýrská dřevina při rekultivaci výsypek, starých lomů či skládek, ale po čase se zjistilo, že její kořeny jsou příliš invazní a s velkoplošnými výsadbami se skončilo. Nyní je využívána zejména jako krásná a bezúdržbová dřevina na exponovaných stanovištích, odkud její kořeny nemohou nikam utíkat – v ostrůvcích městské zeleně, které jsou ze všech stran ukončené dlažbou nebo komunikací, nebo poblíž udržovaných trávníků, kde se častým sečením odstraní každý výmladek. Pro omezení jejich tvorby se doporučuje v prostoru jejích kořenů nic nekopat a strom nijak radikálně neřezat, aby neměl potřebu regenerovat.

Zvládá vítr, posypovou sůl, sucho i těžkou, po stavbách udusanou zem a nedostatek půdních živin. Sama váže svými kořeny dusík v půdě, který využijí jiné rostliny rostoucí v její blízkosti. Stromové formy je nutné na první min. 3 roky vyvázat do pevné opory (trojnožky), než dostatečně zakoření. Nevadí jí vítr, horko, exponovaná stanoviště a je schopná přežít mrazy až do síly -45 °C.

Poslední revize 18-10-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Elaeagnus angustifolia výška kmene 160-170 cm, obvod kmene 10-12 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Elaeagnus angustifolia výška kmene 160-170 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 60-80 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Pyrus salicifolia 'PENDULA'
Quercus ilex var. oleifolia
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.