Eutrochium purpureum (syn. Eupatorium p.) 'Floreupre1' EUPHORIA™ RUBY

Eutrochium purpureum (syn. Eupatorium p.) 'Floreupre1'
Eutrochium purpureum (syn. Eupatorium p.) 'Floreupre1' EUPHORIA™ RUBY
sadec červený
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tato trvalka mě poprvé upoutala před lety, když jsem na konci léta viděl na jednom kruhovém objezdu v Holandsku krásnou kompozici kvetoucích trvalek, v jejichž středu se tyčila vysoká, pevná rostlina s atraktivními, purpurově nachovými květy. Kolem byla ozdobená žlutou, modrou a oranžovou květenou a ona uprostřed stála jako jejich důstojná carevna. Zjistil jsem, že se jedná o sadec, který se u nás pěstuje velmi málo, přestože se jedná o velmi krásnou a již z dálky poutavou trvalku.

EUPHORIA™ RUBY je zatím nejmenší odrůdou sadce, kterou vyšlechtila Ute Gebhardt z německého Quedlinburgu (spolková země Sasko-Anhaltsko nedaleko Magdeburgu) roku 2012. Dorůstá pouze něco mezi 50 a 80 cm výšky, podle podmínek. Již koncem července ukazuje své fantasticky vybarvené, zářivě nachové květy na tmavých, hustě olistěných stoncích. Jsou uspořádané v bohatých okolících o průměru až 26 cm. Svítivě purpurová a lesklá poupata se rozvíjejí v droboučké, vlásečnicové okvětní plátky světle nachové barvy, díky nimž při plném rozkvětu květenství vypadají jako chlupatá. Jsou oblíbenou pastvou pro motýly, včely, čmeláky a podobný křídlatý hmyz a zajišťují dobrou pastvu ke konci kvetoucí sezóny. Jedno květenství vydrží pěkné až 3 týdny.

Listy jsou poměrně velké, 14-16 cm dlouhé a 5-7 cm široké. Jsou středně zelené, široce kopinaté, opadavé, při krajích výrazně pilovité. Původně byla rostlina zařazena do rodu eupatorium, ale po detailním rozboru všech přítomných botanici rozhodli, že pod jménem eupatorium nechají pouze rostliny se vstřícnými listy, a protože tento sadec má listy přeslenité v počtu 2 až 3 proti sobě, byl přesunut do rodu eutrochium. Trochu zavádějící je pak fakt, že kříženci nově vytvořeného rodu mají stejné jméno i v případě, že mají listy vstřícné. Sadec EUPHORIA™ RUBY je chráněn patentem PP31668 z roku 2020.

Sadec miluje vlhko a jakmile zakoření, nevadí mu ani částečné podmáčení. Ve vlhké až mokré půdě se mu daří výrazně lépe, je silnější a vyšší. Dává přednost mírně alkalickým půdám (bez přítomnosti rašeliny) a plnému slunci. V polostínu poroste také, ale bude se vytahovat za sluncem a bude mít méně výraznou barvu květů, které nebudou tak bohaté. Jeho stonky odolávají větrům i silným dešťům, není proto třeba hledat mu chráněné místo ani oporu. Zjara odřežte všechny stonky těsně nad zemí a pohlídejte si nájezdy slimáků, aby vám nesežrali nové rašení. Je výborně mrazuvzdorný do cca -30 °C, možná ještě o něco více.

Poslední revize 17-10-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Eutrochium purpureum (syn. Eupatorium p.) 'Floreupre1'
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Eutrochium (eupatorium) 'PHANTOM'
Eutrochium maculatum (syn. Eupatorium m.) 'PURPLE BUSH'
Eutrochium purpureum (syn. Eupatorium p.) 'BABY JOE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.