Sedum telephium (Hylotelephium) SEDUCTION® LA VIE EN ROSE

Sedum telephium (Hylotelephium)
Sedum telephium (Hylotelephium) SEDUCTION® LA VIE EN ROSE
rozchodník nachový
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:modrozelená a bílá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:bílá a růžová
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rozchodníky jsou známé a oblíbené rostliny již ze zahrádek našich babiček. Mají tučné listy a kvetou od jara do podzimu – podle druhu a odrůdy. Ty s vysokými stonky tvoří květy, které i odkvetlé dokáží zkrášlit zahradu v zimě. Protože rozchodníků je velké množství a hybridy postrádají druhové označení, není podle jména možné určit, zda se jedná o vyšší nebo půdopokryvný druh. Proto se mnoho botaniků i prodejců přiklání k oddělenému pojmenování vyšších druhů jako hylotelephium.

Odrůda rozchodníku SEDUCTION® LA VIE EN ROSE patří do série Seduction®, kterou šlechtí nizozemská společnost Florensis. Na první pohled vás ještě před kvetením zaujme nápadně panašovanými, poměrně velkými listy hráškově zelené barvy s tučným bílým okrajem. Jsou široce oválné, tučné a křehké (plné vody) a opadavé.

Koncem léta vyrůstají nízké stonky o výšce kolem 20 cm, na jejichž vrcholech najdete široké, zploštělé, chocholičnaté laty složené z velkého množství neobvykle bílých poupat. Květy jsou hvězdicovité, téměř bílé a středy zdobí zářivě růžové korunky, jež společně se světloučkými kališními lístky vytváří neopakovatelný a v této skupině rozchodníků doposud nevídaný efekt. Navíc nabídnou bohatou včelí pastvu koncem sezóny.

Vzhledem k nižšímu růstu tuto odrůdu doporučujeme použít ve skalce mezi nízkými a půdopokryvnými rostlinami nebo do přední linie trvalkového záhonu, kde ji nic nepřeroste. My ji máme vloženou mezi plazivé rozchodníky kontrastních barev, kde v pozadí je čistec vlnatý (stachys byzantina) a tmavolistá verze vyššího rozchodníku, v popředí delosperma a netřesky a v této společnosti vypadá skvostně. Roste hustě do bohatého trsu každoročně s mnoha květy.

Rozchodníky jsou nenáročné trvalky, které porostou v téměř jakékoli dobře odvodněné půdě a jsou vhodné i do skalek a venkovních květináčů (bez podmisek!). Zjara staré stonky odstraňte seříznutím těsně nad zemí a nechte rostlinu vyrašit ze spodních partií. Loňské stonky raději nevylamujte, ale opravdu odřežte, abyste nepoškodili mladé puky na jejich patkách, které se často tvoří již na podzim předchozího roku. Nepřelévejte – v mokré zemi mohou být choulostivé na plísně. Plně mrazuvzdorný do min. -34 °C.

Poslední revize 05-10-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Sedum spectabile (hylotelephium) 'ICEBERG'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.