Helichrysum italicum

Helichrysum italicum
Helichrysum italicum
smil italský
VZRŮST středně vysoká trvalka
 malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a modrostříbrná
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Smil italský je stálezelená středozemní aromatická polodřevnatá trvalka, někdy klasifikovaná i jako polokeř, podobně jako levandule, se kterou se před kvetením snadno zamění. V mnoha jazycích se jí rovněž přezdívá kari koření nebo kari rostlina, přestože s onou orientální směsí koření nemá ani za mák společného. Jen podobně voní, čehož se využívá i v kuchyni, ale nečekejte identickou chuť jako u kari ani barvu. Gurmáni většinou doporučují smil používat k masům a to celé větvičky, které se před konzumací vyjmou, protože vyvařené nemají příjemnou chuť.

Smil italský se pěstuje zejména pro okrasu. Jeho neopadavé listy jsou tenoučké, sivě modrozelené a hustě pokryté světlými chloupky, díky nimž vypadají až stříbřité, a rostlině propůjčují nadýchaný vzhled tolik typický pro středozemní trvalkové kompozice. Od konce června se objevují 50 až 60 cm vysoké, tenké stonky, na jejichž vrcholcích se nachází malé, ploché okolíky sytě žlutých květů, jež připomínají středy květů rmenu nebo heřmánku. Můžete jej kombinovat s dalšími suchomilnými bylinkami v nízkých záhonech, nebo jeho jemnou texturu využít pro doplnění a zjemnění záhonů s vyššími suchomilnými keři (komule, ořechoplodec, perovskie apod.), prérijními trvalkami (třapatky, zavinutky, krásnoočka, sporýše, mavuně, rozchodníky, šuškardy) a suchomilnými druhy trav (kavyl, kostřava, proso).

Řez je shodný jako u levandule – zjara po mrazech jej zakraťte na pevnou kostru, většinou se ponechává cca čtvrtina délky loňských větví. Pokud to nestihnete, máte druhou možnost ještě po odkvětu, kdy nejenže odstraníte odkvetlé stonky, ale celou rostlinu zmladíte stejným řezem jako zjara. Tento řez má tu výhodu, že zjara budete mít keříček již pěkně narostlý a dříve vykvete. Ale nevýhodu v tom, že v nejvyšší sezóně léta budete pár týdnů koukat na ostříhaný keříček, než znovu naroste.

Smil je naprosto nenáročný, pokud mu zvolíte vhodné stanoviště. Potřebuje výborně propustnou zem, ve které mu v zimě nenapadnou kořeny plísně, ideálně písčitou, kamenitou nebo skalku. Vysaďte jej na plné slunce – miluje úpal, sucho a horko a nesnáší zálivku. Ocení půdní živiny, ale nevyžaduje hnojení a zem preferuje spíše zásaditou (alkalickou) až neutrální. Díky převažujícímu jílovitému podloží v zahradách naší země se u nás nikdy nedoporučoval pěstovat, ale máme vyzkoušeno, že v podmínkách s výborným odtokem vody zvládne až -23°C. Nevhodný do venkovních květináčů, kde by v zimě mohl zmrznout.

Poslední revize 28-09-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Artemisia 'POWIS CASTLE'
Santolina chamaecyparissus
Lavandula angustifolia 'SILVER LEAF'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.