Clethra alnifolia 'HUMMINGBIRD'

Clethra alnifolia
Clethra alnifolia 'HUMMINGBIRD'
jochovec olšolistý
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jochovec olšolistý je opadavý keř se svou vlastní čeledí nazvanou clethraceae, ve které je pouze on a tropický taxon purdiaea. Pochází ze Severní Ameriky, z oblastní od Nového Skotska na severu (Kanada) až po Floridu na jihovýchodě a Texas na jihozápadě (USA). Vyznačuje se velmi vonnými květy uprostřed léta, díky nimž je ve své domovině nazýván sladký pepřový keř. Kromě botanického druhu, jenž dorůstá až 3 metrů, je k dispozici několik odrůd výrazně menšího až zakrslého vzrůstu.

Hummingbird (‚Kolibřík‘) je roztomilé jméno pro zakrslou varietu olšolistého jochovce. Na přelomu července a srpna vykvétá množstvím kratších, jako klasy vypadajících vzpřímených hroznů smetanově bílé barvy se silnou a příjemně sladkou vůní. Kvetení většinou trvá až do září na dobře zakořeněných, silných rostlinách, pokud je pěkné počasí a není příliš sucho.

Opadavé listy jsou oválné, 4-5 cm dlouhé, středně až tmavě zelené, velmi lesklé, jemně pilovité při okrajích a hustě větvený keř dokonale zaplní, takže i mimo dobu kvetení ke keřík moc krásný a reprezentativní. Pro bohaté olistění má rád, když v bezprostřední blízkosti kolem něj nejsou zasazeny menší keře, které by stínily. Odrůda Hummingbird byla oceněna AGM (Award of Garden Merit) za krásu a spolehlivost anglickou Královskou zahradnickou společností (RHS) roku 2017.

Jochovec kvete na nových výhonech, takže pokud potřebujete keř zmladit nebo vytvarovat, můžete jej zjara před rašením prořezat či zkrátit. U vyšších odrůd doporučujeme každoroční řez, abyste docílili bohatě větvenou rostlinu, ale Hummingbird si udržuje figuru i bez zásahu. Přesto to můžete zkusit, o co kompaktnější a hustší bude, pokud jej zjara po mrazech lehce vytvarujete.

Nejlépe prospívá mírném polostínu, ale v dostatečně vlhké půdě zvládne i plné slunce. Zem potřebuje neutrální až kyselou, živnou a vlhkou. Dočasně zvládá i zamokření a tuhou, jílovitou zem, zato nesnáší sucho, během kterého nekvete ani příliš nepřirůstá. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 20-09-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Clethra alnifolia výška 40-60 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Clethra alnifolia 'SIXTEEN CANDLES'
Clethra alnifolia 'SEPTEMBER BEAUTY'
Prunus laurocerasus  'OTTO LUYKEN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.