Elaeagnus x ebbingei 'LEMON ICE'

Elaeagnus x ebbingei
Elaeagnus x ebbingei 'LEMON ICE'
hlošina Ebbingeova
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
V západní Evropě nazývají hlošiny díky stříbřité barvě olistění ruská oliva, i když toto přízvisko platí spíše pro druh s opadavými úzkými listy, který se s úspěchem vysazuje v nehostinných podmínkách jako imitace olivy. Hlošina Ebbingeova vznikla křížením e.macrophylla a e.pungens a posloužila i jako základ k několika nádherným pestrolistým odrůdám. Nedávno bylo rozhodnuto, že se nemá užívat jméno elaeagnus x ebbingei, že má přednost časově dřívější pojmenování elaeagnus x submacrophylla z roku 1909. To je mírně matoucí, když hybrid samotný byl poprvé objeven až o 20 let později. Než někdo tuto záhadu vysvětlí, zůstaneme u ebbingei, jak ji zná celý svět.

Pokud jste si oblíbili pestrolisté variety stálezelených hlošin, jmenovitě například Limelight, máme pro vás její vylepšenou verzi pojmenovanou Lemon Ice. Má o něco širší listy a vzpřímenější, o něco kompaktnější růst. Listy mají tmavě zelené okraje a světle až středně sytě žlutý vnitřek, který může zabrat až 80% plochy listu. Jsou neopadavé, kožovité, lesklé, spíše ploché. Mladé listy raší světlounce béžové, poseté drobounkými tečkami jakoby poseté hvězdným prachem a vybarví se až po úplném dozrání přibližně po 4-6 týdnech od narašení. Jako většina panašovaných odrůd i Lemon Ice občas vytváří zelenolisté reverze, tj. pruty s výhradě zelenými listy, které se vrátily ke své původní genetické informaci. Jsou bujnější a brzy by rostlinu přerostly, je potřeba je co nejdříve odstranit. Oranžově hnědá barva větviček je výraznější s příchodem chladného podzimního počasí.

Hlošiny jsou ceněné nejenom pro své pestré listy a rychlý růst, na podzim nabízejí i kvetení. Květy jsou drobné a málo nápadné, zato jejich vůně je nepřehlédnutelná. Za teplých a slunečných dnů podzimu se rozléhá do několik metrů v okolí, je velmi příjemná a sladká, něco mezi karafiáty, šeříkem a jasmínem. Pokud je mírná zima, během května dozrávají malé, jedlé plody. Jsou to sytě červené, cca 1,5 cm dlouhé oválky s peckou. Chuť připomíná sladké višně a nejlepší jsou, když začnou samy opadávat.

Hlošiny jsou pěkné keře pro solitérní použití, protože nabídnou mnoho listové hmoty na menší ploše, ale nápaditě kombinované s kontrastně vybarvenými keři v živých plotech a stálezelených stěnách nabídnou skvělé zpestření, zejména odrůdy s barevnými listy. Promíchejte je společně s blýskavkami, bobkovišněmi, vavříny, velkolistými i drobnolistými cesmínami nebo modrým eukalyptem. Společně vytvoří neopakovatelný, stálezelený a atraktivní zápoj, který potěší vaše oči během celého roku.

Keř roste rychle, 30-50 cm za rok a lze kdykoli a kdekoli stříhat od jara do podzimu. Není náročný na živiny v půdě ani na její pH. Určitě potřebuje na zimu zamulčovat, aby se omezilo rychlé promrzání horních kořenů. V regionech se silnějšími mrazy doporučujeme sázet do zimního stínu. I po silných zimách výborně a silně obráží z nepoškozeného dřeva. Nesnáší zamokřená místa a udusanou, vododržnou zem. Je plně mrazuvzdorný do min. -23 °C a při nižších teplotách pouze ztrácí horní listy, ale dřevo většinou vydrží. Pokud nemrzne a není zmrzlá zem, doporučujeme zalévat, zejména nově vysazené keře.

Poslední revize 09-09-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Elaeagnus x ebbingei výška 60-80 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Elaeagnus x ebbingei výška 60-80 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Elaeagnus x ebbingei 'LIMELIGHT'
Elaeagnus x ebbingei 'ELEADOR®'
Elaeagnus x ebbingei 'Abrela' MARYLINE®
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.