Osmanthus heterophyllus (var. tricolor) 'GOSHIKI'

Osmanthus heterophyllus (var. tricolor)
Osmanthus heterophyllus (var. tricolor) 'GOSHIKI'
vonokvětka různolistá - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:krémová a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod osmanthus, česky vonokvětka přeloženo z řečtiny osme (vůně) a anthos (květ), zahrnuje asi 15-20 druhů a kultivarů, přičemž mnoho z nich je díky tvaru a tuhosti listů často zaměňováno s cesmínami. Vonokvětka různolistá svým původem náleží do oblasti východní Asie, jižního Japonska a Tajwanu. Vyznačuje se neopadavými, kožovitými, vstřícnými listy, jež bývají většinou ostnité, ale u některých odrůd a selekcí se ostny vytrácí s věkem částečně nebo dokonce úplně.

Pokud se vám líbí ostnité listy a máte rádi barvy, tento kultivar vonokvětky vám nemůže chybět ve sbírce. Jmenuje se Goshiki a pochází z Japonska, kde jeho jméno znamená ‚Pět barev‘. Byl vybrán nejenom pro svou okázalou barevnost, ale i vynikající odolnost povětrnostním podmínkám, hlavně mrazu. Roku 2012 získal ocenění AGM od anglické Královské zahradnické společnosti (RHS). Z Japonska byl dovezen nejprve do USA americkým sběratelem asijských rostlin Barrym Yingerem roku 1970, odkud se rozšířil do celého světa tak pomalu, jak pomalu roste. Ale i po těch letech je to stále bestseller.

Vonokvětka Goshiki nese nápadně skvrnité neopadavé listy. Nové přírůstky raší bronzově až purpurově a mladé listy jsou světle vanilkově žluté s jemně zelenou kresbou budoucích skvrn. Vyzrálé listy v létě nesou odstíny tmavě zelené a krémově žluté. Čím více slunce bude mít v létě, tím výrazněji bude zbarvená. Větvičky a kmeny jsou světle šedé a hladké. Květy jsme na ní doposud neviděli.

Stromové formy stálezelených dřevin si získávají čím dál větší oblibu, neboť nabídnou jinou vrstvu zeleně a umožní menším rostlinám růst pod jejich korunami, takže nezaberou tolik místa jako keře větvené již od země. Jako každý strom potřebují na nejméně první tři roky upevnit do opory (trojnožky nebo s pevným kůlem). U většiny stromů v prodeji bývá u kmene bambusová tyč, která zajišťuje rovnost kmene, ale při vyvazování do opory na zahradě se již odstraňuje.

Tato vonokvětka umí ve své domovině umí dorůst až 3 metrů, ale roste velmi pomalu a běžná velikost ve středoevropských podmínkách se pohybuje kolem 1,5 m výšky i šířky. Ale u stromových forem musíte k této výšce ještě přidat výšku kmene, na který je naroubovaná, abyste dostali vaši opravdovou velikost. Nevyžaduje řez, ale snáší jej výborně, i do staršího dřeva, takže si ji můžete tvarovat, jak je libo. Jarní řez je na podporu větvení, letní řez je tvarovací.

Vonokvětky s ostnitými listy se odedávna využívaly jako přirozené bariéry proti zvěři, která se jim ráda vyhne. Rovněž i proto, že se jedná o dlouhověké keře či stromy – nemluvíme tu o desítkách let ale o stovkách – jsou zaznamenané exempláře, jimž bylo odhadnuté stáří na 950 let. Na zahradách v dobře zvolených lokalitách se může jednat o rostlinu, kterou si budou předávat generace.

Dopřejte vonokvětce dobrou, pro sytější barvu listů kyselou, vlhčí ale nepodmáčenou zem s dostatkem živin a určitě ji bohatě zamulčujte jako ochranu proti rychlému promrzání. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu. V chladnějších regionech bude ráda za umístění takové, kde na ni v zimě nesvítí přímé slunce a naopak v létě jej má dostatek. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny a pokud po prvních zimách sluníčko popálí listy, zjara si vytvoří nové. Odrůdu Goshiki jsme již otestovali na mnoha lokalitách a za 20 let prokázala skvělou odolnost až do cca -25 °C. Netrpí na choroby, ale chutná lalokonoscům, tak bacha na něj! Velice suchovzdorná.

Poslední revize 01-09-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex aquifolium 'ARGENTEA MARGINATA'
Elaeagnus x ebbingei 'Abrela' MARYLINE®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.