Dianthus superbus 'Hilarian' TIIU

Dianthus superbus 'Hilarian'
Dianthus superbus 'Hilarian' TIIU
hvozdík pyšný
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová až purpurová až rudá
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Hvozdík pyšný patří k ohroženým druhům české flóry a v naší přírodě jej najdete již jen pomálu. Naštěstí jeho kvality přiměly šlechtitele a pěstitele k vytváření nových zahradních odrůd, díky nimž si můžeme obohatit i naše zahrádky a vzhledem k množení ve školkách se neohrožuje jejich přirozený výskyt v krajině. Jeho klíčovými vlastnostmi jsou sladká, silná vůně květů a odolnost, což je něco, co mu moderní krátkověké hybridy nadmíru závidí.

Nizozemská firma HilverdaKooij B.V. přináší bohatou sérii zakrslých hvozdíků s různobarevnými květy, kterou nazvali jednoduše Beauties® - Krásky. Jedná se o selekce z plánovaného šlechtění původního druhu a vybrané jsou rostliny nízkého růstu, s okázalými květy a spolehlivostí v zahradě. Mezi Krásky patří například veleúspěšný a spolehlivý KAHORI od japonského šlechtitele Kazuyuki Shishido. A nyní i odrůda TIIU.

TIIU je zakrslý hvozdík s množstvím květů a dlouhou dobou kvetení. Jeho květy jsou asi 2 cm široké, jednoduché až poloplné, temně purpurově červené a sladce voňavé. Vykvétají v půlce května, hlavní vlna kvetení je v červnu, v létě nakvétá opatrně, jako by se bál prázdninových veder, ale v září se znovu rozzáří (to se povedlo) svými pestrými květy. Neopadavé listy jsou uzoučké, středně zelené, přisedlé k zemi a tvoří malebný bochánek. I s květem dosahuje rostlina výšky pouhých 10-17 cm a šířky 30-40 cm.

Po hlavní vlně kvetení lze celý trs lehce zastříhnout, aby zhoustl a nevytvářel suché středy. Zakrslé hvozdíky preferují dobře odvodněnou, přesto nepříliš suchou a propustnou zem, neutrální až mírně zásadité reakce. Mezi zálivkami jim prospěje nechat je lehce vyschnout. Hnojením si zajistíte bohaté a dlouho kvetoucí rostliny. Mrazuvzdorný do min. -34 °C, údajně i více, což jsme (naštěstí) nikdy neměli tu možnost vyzkoušet.

Poslední revize 14-08-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Dianthus superbus 'Hol Kaori' KAHORI PINK
Dianthus deltoides (syn. Flashing Light) 'LEUCHTFUNK'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.