Cornus elliptica (syn. C. angustata)

Cornus elliptica (syn. C. angustata)
Cornus elliptica (syn. C. angustata)
dřín úzkolistý, svída čínská
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Svída čínská či úzkolistá je atraktivní a doposud nepříliš pěstovaný taxon přirozeně se vyskytující v širokém pásu od jihovýchodního pobřeží Číny až po Himálaje a Nepál v nadmořských výškách od 300 do 2200 metrů. Téměř do konce 20. století se věřilo, že se jedná o stejný druh jako dřín hlavatý (c. capitata), ale studie DNA začátku nového milénia potvrdily odlišnost a ponechávají každému své jméno.

Svída čínská se od všech ostatních známých svíd liší zásadním atributem – je neopadavá. Její stálezelené listy jsou mírně kožovité, lesklé, úzce vejčité s nápadnou špičkou, většinou přivřené a svěšené jako listy hrušní, středně zelené s bronzovými tóny v sezóně a vínově červeným přelivem v zimě. Jsou drobnější než listy na opadavých svídách a významně užší, což jí dodává elegantnější charakter. Během běžných zim jsou neopadavé, po déle trvajících a silnějších mrazech mohou být zesláblé a zjara opadají a brzy je nahradí nové.

Kvetení je nejpozdnější ze všech svíd a odehrává se po dlouhé období od začátku června až do asi poloviny července. Atraktivní částí květenství jsou 4 nápadně sněhobílé listeny o rozpětí 6-8 cm vyrůstající kolem drobné hlavičky, jež skrývá pravé, miniaturní květy, z nichž se po opadání listenů tvoří malé, jedlé, růžové plody, jejichž chuť se těžko popisuje. Květů bývá mnoho a na plně olistěném keři či stromku svítí do dálky.

Svída čínská roste pomalu buď do menšího stromu nebo velkého keře. Konečná výška u nás není stanovena (vyzkoušena), ale předpokládá se kolem 5 metrů. Tvar je kuželovitý a habitus velmi hustý – pro zahuštění není potřeba stříhat. Řez je možný, ideálně okamžitě po odkvětu.

Dříny/svídy mají rády velmi kyselou, živnou, lehkou zem, která nebude vysychat. Neosvědčilo se sázet je do polostínu, kde by údajně měly být chráněny před vysycháním v horkém létě. Raději je řádně zamulčujte a v případě velkého sucha nezapomeňte zalít, ale rozhodně je vysazujte na plné slunce. Pokvetou bohatěji a budou hustší a zdravější. Pokud hnojíte, pak používejte výhradně hnojiva na tvorbu květů a zeleň listů, nikoli na podporu rychlosti růstu. U svídy čínské ještě stále probíhá testování mezní mrazuvzdornosti, prozatím zvládla mrazy o síle -17° C bez jakéhokoli poškození. Jako každá stálezelená dřevina i tato potřebuje během suchých zim občasnou zálivku během bezmrazého období.

Poslední revize 08-07-2022.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2022 / únor 2023 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Cornus elliptica (syn. C. angustata) výška 60-80 cm
STANDARD
SKLAD
POŠTOU


Podobné rostliny
Cornus kousa 'SCHMETTERLING'
Cornus kousa var.chinensis 'CHINA GIRL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.