Lavandula angustifolia 'Momparler' PLATINUM BLONDE™

Lavandula angustifolia 'Momparler'
Lavandula angustifolia 'Momparler' PLATINUM BLONDE™
levandule lékařská
VZRŮST nízká trvalka
 středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a světle zelená a krémová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kdo jednou navštíví francouzskou Provence v létě, jistě se mu nesmazatelně vryjí do paměti temně fialová pole plná levandulí. Tamní kolorit našince natolik nadchne, že se začne pídit po tom, zda si u nás může vytvořit něco podobného – i když v menším. Odpověď je pozitivní: ANO! Levandule jsou nenáročné a u nás mrazuvzdorné, takže si je můžete vysázet v jakémkoli množství, pokud jim najdete slunné stanoviště a odvodněnou zem.

Španělský pěstitel Juan Ismael Momparler Albors, který se zabývá převážně středozemními rostlinami, se může pyšnit jedním skvělým objevem. Roku 2006 nalezl mezi tradičními levandulemi lékařskými jednu přirozenou mutaci s panašovanými listy a kompaktním habitem. Levandulí s dvoubarevnými listy je trhu jako šafránu, co by na jedné ruce spočítal, ale žádná z nich nepatří do skupiny mrazuodolných a spolehlivých levandulí lékařských. O to větší máme radost, že i u nás si můžeme ozdobit naše suché zahrádky a skalky.

PLATINUM BLONDE™ doslova znamená ‚Platinová blondýna‘, což se k této levanduli se světlými, panašovanými listy dokonale hodí. Její úzké, aromatické, typicky ojíněné listy jsou středně zelené uprostřed a okraje jsou světle žluté až krémově bílé. Navíc jsou neopadavé, takže udělají parádu i v zimě.

Od konce června vyrůstají asi 40-50 cm vysoké stonky, na jejichž koních jsou klasovitá květenství se středně fialovými, vonnými květy, jež se otevírají ze světle fialových poupat. Květenství jsou krátká a více připomínají zakrslé odrůdy. Tvoří úhledné, husté a kompaktní trsy a většinou nepřeroste více jak půl metru. Kvetení trvá dlouho, většinou až do začátku září v několika vlnách a tvorbu nových poupat podpoříte včasným odstraňováním odkvetlých stonků.

Celkový dojem jak z rozkvetlého trsu, tak i rostliny jen v listu je něžný a spíše v teplém tónu a v žádném případě nepřipomíná vyprahlé a suché planiny původní domoviny levandulí. Rostlina je chráněna patenty: PP23834 (USA – 2013) a EU 31292 (Evropa – 2012).

Levandule nejsou náročné na půdní typ, i když přednost dávají mírně vápenité zemi. Každopádně místo nesmí být zamokřené. Po odkvětu je možné ostříhat odkvetlé stvoly a upravit tak vzhled rostliny. Často se květy stříhají ještě v létě na sušení (zavěsit do vzdušné místnosti hlavičkami dolů). Doporučujeme každé jaro rostlinu sestříhnout o minimálně třetinu až polovinu, aby zhoustla a zůstala kompaktní a bohatěji kvetla. Očekává se, že PLATINUM BLONDE™ bude stejně mrazuvzdorná jako botanický druh, tj. do cca -27 °C.

Poslední revize 29-06-2022.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.