Malus x purpurea 'Gulliver' APPLETINI

Malus x purpurea 'Gulliver'
Malus x purpurea 'Gulliver' APPLETINI
okrasná jabloň, jabloň purpurová
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Ovoce
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Okrasné jabloně se často pouští se sakurami (= okrasnými třešněmi a višněmi) do boje o prvenství co do krásy jarního kvetení. Nabídnou podobné barvy květů, bohaté kvetení a ještě něco navíc – vůni - květy jabloní totiž nádherně voní, každá trošku jinak.

APPLETINI je francouzská odrůda jabloně purpurové, která je nejenom okrasná, ale zároveň nabídne jedlé plody skvělé chuti. Nejsou velké, ale v porovnání s velikostí plodů ostatních okrasných jabloní to jsou obři – asi jako pingpongový míček, zřejmě proto odrůdě dali její tvůrci ve školce Pepiniere Jean-Pierre Hennebelle v severozápadní Francii jméno Gulliver pro domácí trh.

Koncem dubna a začátkem května vykvétá nápadnými, vcelku velkými květy ve světle pastelově purpurovém odstínu. Opadavé listy jsou obvejčité, při okrajích jemně pilovité, raší vínově červené a dozrávají do tmavě zelené barvy, ale zachovávají si červené řapíky. Na podzim se mění na oranžové a červené. Plody se tvoří již od začátku léta a dozrávají na jeho konci. Mají zářivě fuchsiovou barvu a typicky ojíněnou slupku, jejíž lesk se ukáže až po naleštění. Odrůda je samosprašná – nepotřebuje opylujícího partnera, takže se hodí i na balkóny či terasy.

APPLETINI tvoří vzpřímené, pěkně tvarované keře široce trychtýřovitého habitu. Konečná výška a šířka se odhaduje na asi 3 metry, ale lze jednou za několik let zmladit i hlubším řezem, ideálně hned po odkvětu koncem jara. Případně z ní můžete vymodelovat vícekmenný keř, kterému po odstranění bočních větví vytvoříte hřibovitou korunu. Tím pod ní vznikne prostor pro další kytičky. Rostlina je chráněna evropským patentem EU 20170480.

Jabloně porostou téměř v jakékoli nepodmáčené půdě, ale pro nejlepší výsledky jim dopřejte středně živnou, mírně vlhkou půdu a umístění na plném slunci. Mladé a čerstvě vysazované stromy (s kmenem) potřebují pevný úvaz na první 3 roky, aby dobře zakořenily a rostly rovně. Plně mrazuvzdorná do min. -29 °C a lze pěstovat i ve větších venkovních nádobách.

poslední revize: 24-06-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Malus 'BOHEMIA ROYAL OBELISK'
Malus 'PROFUSION'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.