Malus x purpurea 'Gulliver' APPLETINI

Malus x purpurea 'Gulliver'
Malus x purpurea 'Gulliver' APPLETINI
okrasná jabloň, jabloň purpurová
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Ovoce
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Okrasné jabloně se často pouští se sakurami (= okrasnými třešněmi a višněmi) do boje o prvenství co do krásy jarního kvetení. Nabídnou podobné barvy květů, bohaté kvetení a ještě něco navíc – vůni - květy jabloní totiž nádherně voní, každá trošku jinak.

APPLETINI je francouzská odrůda jabloně purpurové, která je nejenom okrasná, ale zároveň nabídne jedlé plody skvělé chuti. Nejsou velké, ale v porovnání s velikostí plodů ostatních okrasných jabloní to jsou obři – asi jako pingpongový míček, zřejmě proto odrůdě dali její tvůrci ve školce Pepiniere Jean-Pierre Hennebelle v severozápadní Francii jméno Gulliver pro domácí trh.

Koncem dubna a začátkem května vykvétá nápadnými, vcelku velkými květy ve světle pastelově purpurovém odstínu. Opadavé listy jsou obvejčité, při okrajích jemně pilovité, raší vínově červené a dozrávají do tmavě zelené barvy, ale zachovávají si červené řapíky. Na podzim se mění na oranžové a červené. Plody se tvoří již od začátku léta a dozrávají na jeho konci. Mají zářivě fuchsiovou barvu a typicky ojíněnou slupku, jejíž lesk se ukáže až po naleštění. Odrůda je samosprašná – nepotřebuje opylujícího partnera, takže se hodí i na balkóny či terasy.

APPLETINI tvoří vzpřímené, pěkně tvarované keře široce trychtýřovitého habitu. Konečná výška a šířka se odhaduje na asi 3 metry, ale lze jednou za několik let zmladit i hlubším řezem, ideálně hned po odkvětu koncem jara. Případně z ní můžete vymodelovat vícekmenný keř, kterému po odstranění bočních větví vytvoříte hřibovitou korunu. Tím pod ní vznikne prostor pro další kytičky. Rostlina je chráněna evropským patentem EU 20170480.

Jabloně porostou téměř v jakékoli nepodmáčené půdě, ale pro nejlepší výsledky jim dopřejte středně živnou, mírně vlhkou půdu a umístění na plném slunci. Mladé a čerstvě vysazované stromy (s kmenem) potřebují pevný úvaz na první 3 roky, aby dobře zakořenily a rostly rovně. Plně mrazuvzdorná do min. -29 °C a lze pěstovat i ve větších venkovních nádobách.

poslední revize: 24-06-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Malus x purpurea 'Gulliver' výška 80-100 cm, šířka 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Malus x purpurea 'Gulliver' výška 80-100 cm, šířka 30-40 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Malus 'BOHEMIA ROYAL OBELISK'
Malus 'PROFUSION'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.