Kalopanax septemlobus var. maximowiczii (k.pictus)

Kalopanax septemlobus var. maximowiczii (k.pictus)
Kalopanax septemlobus var. maximowiczii (k.pictus)
kalopanax pestrý
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-7m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kalopanax je velmi raritní strom z čeledi aráliovitých. Pochází z jihovýchodní Asie.

I přes nebezpečně vyhlížející trnitý kmen, který opravdu nemáte chuť hladit, se jedná o sběratelsky cenný úlovek a hlavně krásný strom neobvyklého vzezření. Opadavé listy této variety jsou největší ze všech druhů, až 30 cm dlouhé, velmi hluboce vykrajované a působí značně exoticky. Jejich barva je sytě zelená a mění se na máslově žlutou na podzim.

Květy jsou uspořádané ve zvláštních chocholících a objevují se uprostřed léta. Zatím jsme je ještě na svých cca 2m vysokých rostlinách neviděli. Je možné, že se na rozdíl od běžných arálií objevují v pozdějším věku.

V ranných letech roste jako samostatný kmen nebo vícekmen bez náznaku nasazování koruny. V pozdějším věku začnou na vrcholku tohoto „kůlu“ narůstat postranní větve, ze kterých se časem vytvoří široká koruna. V našich podmínkách roste spíše pomalu. Trny jsou na mladých rostlinách posety velmi hustě po povrchu kmene. S věkem se borka místy vyhlazuje.

Je tolerantní vůči pH půdy. Nejlépe prospívá v hluboké, humózní a vlhké půdě. Je odolný škůdcům a chorobám. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 13-01-2008.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.