Corydalis heterocarpa

Corydalis heterocarpa
Corydalis heterocarpa
dymnivka mnohotvará
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ květen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Dymnivka mnohotvará, někdy rovněž nazývaná japonská, je tak trochu sólistka mezi dymnivkami, neboť výjimečně nekvete modře ale žlutě. Jedná se o přesévací dvouletku či krátkověkou trvalku z čeledi makovitých, která již dle svého jména přiznává svou proměnlivost. Lokalitou jejího původního výskytu je východní Asie – Jižní Korea, východní Čína a Japonsko, kde obývá písečné oblasti.

Již v květnu vykvétají husté a vzpřímené hrozny s krátkými, úzce trubkovitými květy výrazně žluté barvy s nápadným hnědavým znaménkem na horní části směrem ke špičce květu, čímž se odlišuje od výlučně jednobarevné dymnivky žluté. Kvetení pokračuje až do července a z květů se tvoří kratší, úzká, fazolovitá pouzdra se semeny, jež zajišťují další generaci rostlin, protože původní rostlina většinou po odkvětu odumírá. Výjimečně a pouze za dobrých půdních a klimatických podmínek se množí kratšími, trvalejšími oddenky. Neméně atraktivní jsou její listy, jsou dvojnásobně lichozpeřené jako list kapradiny, svrchu středně zelené a matné a zespoda sivé. Mají zvláštní, osobitou vůni. Celý list může mít 10 až 30 cm a stejně variabilní je i výška kvetoucího stonku, který může dorůst jen 20, ale i 60 cm.

Dymnivka je obyčejně podrostová trvalka nepříliš hustých lesů a jejich okrajů, ale dymnivka mnohotvará je milovnicí slunce, pokud má dobré podmínky. Dobře zvládá i polostín. Nejlépe se jí daří na písečném podloží, které nebude příliš vysychat, ale dobře odvádí přebytečnou vodu. Na pH půdy příliš nezáleží a nevyžaduje ani hnojení. Pokud je po odkvětu zesláblá, zatahuje přes léto do kořenů a s úbytkem nejteplejších dnů vytvoří nové listy. Mrazuvzdornost se odhaduje na cca -27 °C.

Poslední revize 29-05-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.