Salvia x sylvestris ('Dsalrs203') APRIL NIGHT

Salvia x sylvestris ('Dsalrs203')
Salvia x sylvestris ('Dsalrs203') APRIL NIGHT
šalvěj křížená
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ modrofialová
DOBA KVETENÍ duben - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Šalvěj je rod, který čítá kolem 900 druhů. U nás se pěstuje zejména šalvěj jako léčivá rostlina, což je dřevnatá a dokonce stálezelená trvalka. Dále jsou v posledních letech velice populární, hlavně v městských a parkových výsadbách, subtropické druhy, jež se zde uplatňují jako letničky a mají tu úžasnou vlastnost, že kvetou bez ustání od konce jara do začátku podzimu. My vám chceme představit tu poslední skupinu – šalvěj jako okrasná trvalka. Možná budete překvapeni, o jak atraktivní rostlinu se jedná.

Šalvěj APRIL NIGHT (‚Dubnová noc‘) je hybridní kříženec mezi s. nemorosa (šalvěj hajní) a s. pratensis (šalvěj luční) a následovník veleúspěšné a cenami ověnčené odrůdy rovněž hybridní šalvěje Mainacht (‚Májová noc‘). Vyšlechtil ji významný izraelský šlechtitel Gavriel Danziger v Moshav Mishmar Hashiva roku 2007 a patent č. PP26520 získala o 9 let později. Zařadil ji do série Sallyrosa™.

Jedná se o trsovitě a hustě rostoucí trvalku se středně zelenými, široce kopinatými, vrásčitými listy a pouze asi 30 cm vysokými, vzpřímenými stonky. Ty nesou klasovitá květenství s drobnými, hluchavkovitými, sytě modrofialovými květy, jež vykvétají směrem vzhůru se znatelnými odstupy mezi jednotlivými patry, což je typickým znakem šalvěje luční. Významným atributem, který tuto odrůdu odděluje od jiných, je brzké kvetení již od prvních teplejších dnů dubna, takže se potká s prvními skalničkami typu tařice, tařičky nebo lomikamene a do této barevné kombinace skvěle zapadá. Hlavní vlna kvetení trvá asi 4-6 týdnů a poté sporadicky nakvétá až do konce léta.

Šalvěj poroste v téměř jakékoli propustné zemi, pokud bude alespoň středně živná. Nejlépe se jí daří v lehkých, na humus bohatých půdách a na plném slunci nebo v lehkém stínu. Je dostatečně mrazuvzdorná pro celou naši republiku a snáší teploty až do cca -34 °C. Je vhodná i pro celoroční pěstování ve venkovních nádobách.

Poslední revize 24-04-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Salvia x sylvestris ('May Night') 'MAINACHT'
Salvia 'PURPLE SPRING'
Salvia FASHIONISTA™ 'MIDNIGHT MODEL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.