Fritillaria imperialis 'GARLAND STAR'®

Fritillaria imperialis
Fritillaria imperialis 'GARLAND STAR'®
řebčík královský
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ oranžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Řebčík je známá a již našimi babičkami pěstovaná cibulovina první poloviny jara pocházející z Orientu – oblastí od jihu Turecka ke Kašmíru. Je až k nevíře, že tak brzy, když ještě ani tráva nestačila nabrat sytou zeleň, se v květinových záhonech kolem venkovských chalup vzedmou statné stonky s exoticky vyhlížejícími květy i listy. Ne nadarmo je druhové jméno této cibuloviny královský, protože její majestát, důstojnost i krása se vyrovná leckterému monarchovi. Napadá mě hned takový Ludvík XIV, ale ten byl marnivý až hrůza.

Garland Star® je odrůda řebčíku královského od nizozemské firmy De Keizerskroon, která se jejich šlechtěním zabývá od roku 1978. Vyznačuje se výjimečně pevnými, 90-100 cm vysokými stonky temně purpurově vínové až černé barvy a bohatou kšticí lehce protáhlých, široce zvonovitých květů sytě oranžové až červené barvy. Nad květy ční jako královská koruna vyhlížející čupřina lesklých, kopinatých listů zelené barvy, asi o polovinu menších než ty blíže zemi. Vykvétá v dubnu a pokračuje 2-3 týdny. Cibule i listy vydávají nezaměnitelnou, tabákově kořenitou vůni, která mě vždycky lákala, ale někdo ji považuje za nepříjemnou, údajně i krtci. Evropský patent č. 22021 byl vydán roku 2005.

Pěstujte řebčík v humózní, vlhké ale nepodmáčené zemi na plném slunci. Jeho cibule jsou poněkud křehké, tak s nimi zacházejte opatrně a vysazujte je do hloubky rovnající se čtyřnásobku jejich výšky. Krátce po odkvětu ještě dozrávají a je dobré rostlinu mírně pohnojit. Zanedlouho odumřou i listy a cibule je připravená k dlouhému odpočinku až do jara. Doporučujeme označit si místo výsadby, abyste tam omylem nekopali. Chytrá je blízká výsadba nějakých trvalek širšího růstu s pozdním rašením, které zamaskují prázdné místo po řebčíku, aby záhon nezůstal do konce sezóny prázdný. Mrazuvzdorný do cca -27°C.

Poslední revize 10-04-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Fritillaria imperialis
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Fritillaria imperialis 'WILLIAM REX'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.