Paeonia lutea var. LUDLOWII

Paeonia lutea var.
Paeonia lutea var. LUDLOWII
pivoňka Ludlowova
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled foto
Dřevité pivoňky jsou oblíbené pro svůj vyšší růst v porovnání s bylinnými, keřovitý charakter a mírně odlišnou škálu barev. Zejména žádané jsou teplé odstíny, které většinou nesou něco z genofondu pivoňky žluté. Vítané je i atraktivní podzimní vybarvení listů, jež bylinné pivoňky nabídnout většinou neumí.

Pivoňka Ludlowova pochází z jihovýchodního Tibetu a jedná se o vyšší keř, který umí dorůst do dvou metrů a v ideálních podmínkách i lehce přes. Na trh přišla poprvé roku 1936 a pojmenována byla na počest britského přírodovědce jménem Frank Ludlow (1885-1972), který strávil mnoho let cestováním po Himalájích, kde pozoroval a sbíral rostliny. Smutné je, že díky značnému zájmu o tuto rostlinu se díky nadměrnému a nešetrnému sběru vytratila z původních nalezišť, kde se považuje za vyhynulou, a nyní se znovu objevuje jen díky snaze nadšenců, kteří ji navracejí pomocí výsevu semen z rostlin pěstovaných komerčně.

Nese zářivě žluté, mírně skloněné, miskovité květy o rozpětí kolem 12 cm a někdy i dvojí sadou okvětních plátků. Jsou voňavé a střed zdobí množství zlatožlutých tyčinek. Vykvétají asi nejpozději ze všech, většinou až v druhé polovině května. Listy jsou nápadně vykrajované, ale ne tak jemné jako u selekce dissecta, středně zelené, dvojnásobně složené, matné a na podzim nabírají zlatožlutý odstín s růžovými řapíky a sem tam i nějakou růžovou žilkou. Roste rychleji než p. suffruticosa do vzpřímeného, spíše vzdušného keře.

Pro dřevité pivoňky je běžné, že ve spodních částech keře postrádají listy, protože se ozelení vždy jen z vrcholových pupenů. Pokud by vám to vadilo, můžete je jednou za cca 10 let zmladit řezem, po kterém možná rok nepokvete, ale zahustí se.

Dřevité pivoňky jsou naprosto bezproblémové a bezúdržbové keře. Pouze doporučujeme odlamovat semeníky po odkvětu, aby se rostliny nevysilovaly. Potřebují hlubokou, živnou, dobře propustnou, ale raději vlhkou půdu přednostně kyselé reakce, což umocní podzimní barvu listů. Pěstujte je na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Pivoňka Ludlowova se doporučuje do teplotních zón s mrazy do cca -25 °C.

Poslední revize 05-04-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Paeonia suffruticosa
Paeonia lutea f.dissecta
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.