Jasminum nudiflorum

Jasminum nudiflorum
Jasminum nudiflorum
jasmín nahokvětý
VZRŮST střední keř
 nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ leden - březen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jasmín nahokvětý je opadavý keř původem ze západní Číny a Tibetu, kde jej během svého dlouholetého pobytu v Číně mezi roky 1843 objevil významný skotský botanik a sběratel Robert Fortune (1812-1880). Posbíral semena a poslal je do Anglie svému příteli, vrstevníkovi a rovněž botanikovi jménem John Lindley (1799-1865), který ji pozoroval a poprvé detailně popsal. Keř nechali množit a v Británii, kde jsou mrazy v zimě minimální, dokázal kvést od listopadu až do února, díky čemuž se stal tamní velmi oblíbenou zimní rostlinou.

Jasmín nahokvětý je z obsáhlého rodu čítajícího na 200 velmi odlišných druhů vyskytujících se v Evropě, Asii a Africe. Toto je zřejmě jediný druh pravého jasmínu nebo jeden z velmi mála, který lze pěstovat i u nás beze strachu o zmrznutí, jen musíme oželet jednu z typických vlastností jasmínu – vůni. Ale jeho květy nám to vynahradí. Již od teplých dnů druhé poloviny zimy umí vykvést asi 2 cm dlouhé, trubkovité květy o 6 plátcích, které se objevují přímo na holých větvičkách – proto nahokvětý. Jsou jasně žluté a otevírají se z šarlatově červených poupat. Opadavé listy trochu připomínají listy mochny křovité, jsou trojčetné, úzce oválné a svěže zelené. Větvičky jsou čtverhranné a zelené po celý rok, takže i bez listí vypadají živě.

Jedná se o rychle rostoucí poléhavý keř, který se často mylně vydává za popínavku, protože jeho dlouhé pruty se často vyvazují k vertikální opoře, takže zanedlouho vytvoří pokryv stěn a plotů. Na druhou stranu jeho divoký růst z něj činí docela výzvu, chcete-li jej mít pěkný. To vám zajistí pravidelný a jednoduchý řez. Ihned po odkvětu jej vytvarujte dle libosti a mějte na paměti, že umí za rok narůst až jeden metr a dospělé, hluboce zmlazené rostliny i více. Na oplátku nabídne souměrně větvený závoj čerstvých, silných prutů s rovnoměrně rozvrstveným olistěním a v zimě bohatým kvetením. Bez opory roste převážně přízemně a trvá mu dlouho, než se díky nahodile vzpřímeným větvičkám vyšplhá nad jeden metr výšky. A poctivě stříhané rostliny umí vytvořit krásné, souměrně tvarované, pevné keře.

Pěstuje se snadno – preferuje zásaditou, dobře propustnou půdu, ale zvládne téměř cokoliv kromě podmáčené země. Jediné, co potřebuje, je umístění na plném slunci. Nevyžaduje hnojení a netrpí na nemoci ani škůdce. Výborně mrazuvzdorný do min. -27 °C a na chráněných místech zvládne ještě o pár stupňů níže.

Poslední revize: 06-03-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Jasminum nudiflorum výška 50-60 cm, šířka 10-20 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Forsythia x intermedia 'Courtalyn' WEEK END®
Forsythia x intermedia 'LYNWOOD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.