Jasminum nudiflorum

Jasminum nudiflorum
Jasminum nudiflorum
jasmín nahokvětý
VZRŮST střední keř
 nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ leden - březen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jasmín nahokvětý je opadavý keř původem ze západní Číny a Tibetu, kde jej během svého dlouholetého pobytu v Číně mezi roky 1843 objevil významný skotský botanik a sběratel Robert Fortune (1812-1880). Posbíral semena a poslal je do Anglie svému příteli, vrstevníkovi a rovněž botanikovi jménem John Lindley (1799-1865), který ji pozoroval a poprvé detailně popsal. Keř nechali množit a v Británii, kde jsou mrazy v zimě minimální, dokázal kvést od listopadu až do února, díky čemuž se stal tamní velmi oblíbenou zimní rostlinou.

Jasmín nahokvětý je z obsáhlého rodu čítajícího na 200 velmi odlišných druhů vyskytujících se v Evropě, Asii a Africe. Toto je zřejmě jediný druh pravého jasmínu nebo jeden z velmi mála, který lze pěstovat i u nás beze strachu o zmrznutí, jen musíme oželet jednu z typických vlastností jasmínu – vůni. Ale jeho květy nám to vynahradí. Již od teplých dnů druhé poloviny zimy umí vykvést asi 2 cm dlouhé, trubkovité květy o 6 plátcích, které se objevují přímo na holých větvičkách – proto nahokvětý. Jsou jasně žluté a otevírají se z šarlatově červených poupat. Opadavé listy trochu připomínají listy mochny křovité, jsou trojčetné, úzce oválné a svěže zelené. Větvičky jsou čtverhranné a zelené po celý rok, takže i bez listí vypadají živě.

Jedná se o rychle rostoucí poléhavý keř, který se často mylně vydává za popínavku, protože jeho dlouhé pruty se často vyvazují k vertikální opoře, takže zanedlouho vytvoří pokryv stěn a plotů. Na druhou stranu jeho divoký růst z něj činí docela výzvu, chcete-li jej mít pěkný. To vám zajistí pravidelný a jednoduchý řez. Ihned po odkvětu jej vytvarujte dle libosti a mějte na paměti, že umí za rok narůst až jeden metr a dospělé, hluboce zmlazené rostliny i více. Na oplátku nabídne souměrně větvený závoj čerstvých, silných prutů s rovnoměrně rozvrstveným olistěním a v zimě bohatým kvetením. Bez opory roste převážně přízemně a trvá mu dlouho, než se díky nahodile vzpřímeným větvičkám vyšplhá nad jeden metr výšky. A poctivě stříhané rostliny umí vytvořit krásné, souměrně tvarované, pevné keře.

Pěstuje se snadno – preferuje zásaditou, dobře propustnou půdu, ale zvládne téměř cokoliv kromě podmáčené země. Jediné, co potřebuje, je umístění na plném slunci. Nevyžaduje hnojení a netrpí na nemoci ani škůdce. Výborně mrazuvzdorný do min. -27 °C a na chráněných místech zvládne ještě o pár stupňů níže.

Poslední revize: 06-03-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Forsythia x intermedia 'Courtalyn' WEEK END®
Forsythia x intermedia 'LYNWOOD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.