Lavandula x intermedia 'Niko' PHENOMENAL®

Lavandula x intermedia 'Niko'
Lavandula x intermedia 'Niko' PHENOMENAL®
levandule prostřední
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.8-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kdo jednou navštíví francouzskou Provence v létě, jistě se mu nesmazatelně vryjí do paměti temně fialová pole plná levandulí. Komerčně nejčastěji pěstovaným druhem ve Francii je pravděpodobně kříženec levandule prostřední (l. angustifolia x l. latifolia), jež se nazývá lavandin a obsahuje nejvíce vonných silic. Většinou to jsou vysoké a bujné keře s bohatým kvetením.

Levandule PHENOMENAL® je chloubou organické americké školky Peace Tree Farm v Pensylvánii, kde levandule jako jejich nejdůležitější sortiment šlechtí a pěstuje Llody R. Traven. Roku 2007 nalezl v poli s odrůdou Grosso unikátní mutaci kompaktní a bohatě větvené rostliny, z níž se později vyklubala ona fenomenální odrůda, jež od svého představení roku 2012 dobývá svět. Patent č. PP24193 získala v roce 2014. Pěstuje se jak pro krásu květů a listů, tak i k sušení a získávání vonného oleje.

PHENOMENAL® je bujně, avšak kompaktně rostoucí odrůda levandule prostřední, která tvoří husté a dobře větvené trsy o výšce kolem 80 cm a šířce až 130 cm, jejíž zelené stonky nepadají (nepoléhají). Habitus je pevný a polokulovitý. Vykvétá nejčastěji od konce června či začátkem července a kvete až do září. Květy jsou uspořádané v dlouhých, klasovitých květenstvích a mají sytě fialovou barvu. Listy jsou úzké, čárkovité, středně zelené, zjara nápadně stříbřitě ojíněné a spolehlivě zaplňují i střed keře, kde u starších rostlin opadávají nebo černají. Je velmi odolná běžným levandulovým nemocem způsobeným přílišnou vlhkostí vzduchu i země.

Levandule nejsou náročné na půdní typ, i když přednost dávají mírně vápenité zemi. Každopádně místo nesmí být zamokřené. Po odkvětu je možné ostříhat odkvetlé stvoly a upravit tak vzhled rostliny. Často se květy stříhají ještě v létě na sušení (zavěsit do vzdušné místnosti hlavičkami dolů). Doporučujeme každé jaro rostlinu sestříhnout o minimálně třetinu až polovinu, aby zhoustla a zůstala kompaktní a bohatěji kvetla. Levandule PHENOMENAL® je plně mrazuvzdorná do min. -30 °C a šlechtitel se domnívá, že zvládne ještě o pár stupňů níže.

Poslední revize 04-03-2022.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Lavandula angustifolia 'MUNSTEAD'
Lavandula angustifolia
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.