Prunus padus 'TIEFURT'

Prunus padus
Prunus padus 'TIEFURT'
střemcha obecná
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Střemchy jsou opadavé stromy a keře evropského původu, které najdete volně rostoucí i v naší krajině, kde jsou v době květu významnou medonosnou dřevinou a na podzim poskytují svými drobnými černými plody obživu lesním opeřencům. Při pohledu na zjara narašené okraje lesů a vzrostlé remízky ji snadno poznáte podle hustého, úzce vejčitého habitu a mohutného kvetení, na kterém si i zdálky lze všimnout neobvyklého uspořádání květů v krátkých převislých hroznech na rozdíl od ostatních divokých třešní, jejichž květy na krátkých stopkách jsou přisedlé a roztroušené podél pevných větví. V zahradách a parcích se pěstují spíše odrůdy, kterých není mnoho a liší se vzrůstem, barvou květů a někdy i listů.

Tiefurt je odrůda střemchy obecné, pojmenovaná podle menšího panství Schloss Tiefurt v německém Výmaru, nedaleko severozápadní hranice s Českem, které se pyšní pěknou a udržovanou zahradou v anglickém stylu. Na přelomu dubna a května vykvétá záplava drobných, velmi voňavých, čistě bílých květů uspořádaných v krátkých, štíhlých hroznech, které v porovnání s botanickým druhem jsou vzpřímenější a nejsou tak převislá. Toto květenství je velmi podobné květenstvím bobkovišní, díky čemuž se jim někdy rovněž říká střemcha vavřínolistá, což je i přesnější překlad latinského jména prunus laurocerasus.

Listy jsou jasně zelené, středně velké, spíše matné, oválně elipčité, opadavé a na podzim se krátce zbarví do zlatavě oranžové až šarlatové. Střemcha Tiefurt roste středně rychle, pěkně se větví a vytváří symetrickou, úzce oválně vystoupavou a hustě větvenou korunu. Stromové formy dorůstají kolem 10 metrů do výšky a asi poloviční šířky, čímž se vejdou do běžných zahrad snáze než botanický druh.

Střemchy snáší téměř jakoukoli půdu, snesou i nadměrně vlhká stanoviště, písčitou zem a dokážou dobře zakořenit i v jílu, pokud v prvním roce po výsadbě není kořenový bal neustále podmáčený. Naopak v příliš suché zemi jsou krátkověké a příliš neprospívají. Zvládnou plné slunce i polostín. Stromy s kmenem upevněte na 2-3 roky k pevné opoře. Stříhání je možné provádět po odkvětu. Někdy má tendenci odnožovat a není vhodná příliš blízko zpevněných ploch. Mrazuvzdorná do min. -40 °C.

Poslední revize 20-02-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus padus 'TIEFURT' výška 150-175 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Prunus padus 'NANA'
Prunus padus  'COLORATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.