Polystichum braunii

Polystichum braunii
Polystichum braunii
kapradina Braunova
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
náhled foto

Kapradina Braunova je náš domácí taxon, který se v Evropě nalézá spíše na chladnějších lokalitách včetně Alp a Skandinávie. Je blízce příbuzná a podobná kapradině laločnaté, jen je vzpřímenější a má delší listové vějíře. Ty jsou složené z drobných, lesklých, chmýřitých lístečků, jež tvoří 5-10 cm dlouhá pinnae (seskupení lístečků podél horizontálního řapíku) a ty vyrůstají z hlavního centrálního žebra. Jsou svěže zelené a dosahují délky až 80 cm. V Česku je tato kapradina ohroženým druhem.

Kapradina Braunova roste na stinných lesních svazích s dostatečnou vlhkostí ale dobrým odtokem vody. Nesnáší rozpálené skalky a suchá podloží. Nejlépe jí vyhovuje vápenitá (zásaditá) půda, v přírodě často roste i na pískovcovo-jílovitých sedimentárních vrstvách. Na první pohled vypadá jako stálezelený druh, ale nebuďte překvapeni, když po prvních silných mrazech listy zhnědnou – řadí se mezi opadavé až polo-opadavé. Po zimě vždy všechny listy ostříhejte a nechte narašit celou rostlinu znovu novými a svěžími listy. Mrazuvzdorná do cca -40 °C.

Poslední revize: 16-02-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Polystichum polyblepharum
Dryopteris affinis 'PINDERI'
Dryopteris cycadina (d.atrata)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.