Prunus domestica 'PRESIDENT'

Prunus domestica
Prunus domestica 'PRESIDENT'
pološvestka - pozdní, rezistentní
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
BARVA KVĚTŮ bílá
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Když jsem poprvé ochutnal pološvestku President, nemohl jsem věřit svým chuťovým pohárkům a kalendáři. Byl teplý konec babího léta, druhá polovina září a na stromě u přátel právě dozrávaly téměř obří plody skvělé chuti a výborné kvality, na které jsme běžně zvyklí koncem prázdnin. Světle ojíněné plody byly velké asi jako vetší blumy, dužina masitá ale bez vláken, výborně odlučitelná od pecky, tak akorát měkká, sladká bez známek kyselosti a středně šťavnatá. Slupka je tmavě modrá a dužina žlutozelená.

Odrůda President byla objevená již roku 1894 v anglickém Sawbridgeworthu (cca 60 km severovýchodně od Londýna). Krom chuťových vlastností plodů je ceněná i pro vysokou toleranci vůči šarce. Roste vystoupavě, poměrně rychle a spíše řídce, což usnadňuje sklizeň. Dozrává postupně a lze sklízet po dobu až 4 týdnů. Kvete v pozdním jaru a je cizosprašná, takže potřebuje v okolí jinou švestku pro opylení květů.

Pološvestky jsou ideálním druhem pro výrobu tzv. polosušených či šťavnatých švestek, které se produkují zejména ve Francii a v Itálii a vyznačují se příjemně mazlavou texturou a vysoce sladkou chutí téměř jako povidla, ale na rozdíl od klasicky sušených švestek mají kratší trvanlivost, neboť obsahují více vody.

Švestky jsou obecně vyšší stromy než například broskvoně, tvoří vzpřímené větve, z nichž vyrůstající postranní větvičky nesou plody. Nejlépe plodí 2-3leté dřevo. Lze je snadno udržovat řezem, nejraději po odkvětu, ale máte-li prostornou zahradu, nechte je růst volně. Mladým stromkům je dobré vytvarovat korunu – zkrátit dlouhé výhony o asi třetinu a odstranit tenké větvičky. Strom pak dobře a souměrně zmohutní a větve lépe unesou ovoce. Zem mají rády živnou, vlhkou ale dobře propustnou – v těžké, mokré půdě budou trpět houbovými chorobami a nebudou včas dozrávat, protože půda bude vždy chladnější. Jsou plně mrazuvzdorné do min. -29 °C, většinou i více.

Poslední revize 16-02-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus domestica podnož myrobalán vk 90-110 obvod kmene 6-80
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Prunus domestica 'PRESIDENT'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Prunus domestica 'PRESIDENT' výška kmene 190-200 cm, obvod kmene 8-10 cm
Český výpěstek
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Prunus domestica  'STANLEY'
Prunus domestica 'JOJO'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.