Satureja montana

Satureja montana
Satureja montana
saturejka horská
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Saturejka je poměrně rozsáhlý rod z čeledi hluchavkovitých čítající na asi 30 různých botanických druhů letniček, trvalek i polokeřů. Najdete je roztroušené na mnoha suchých a slunných místech Severní polokoule, nejčastěji a nejhojněji ve Středozemí. Její voňavé listy se vyznačují silně aromatickou silicí, díky které se využívá v kuchyni jako bylinka. Můžete ji znát z Bulharska pod jménem čubrica, což je buď samotná sušená saturejka nebo saturejková kořenící směs, díky které získají karbanátky, nádivky a podobné směsi jedinečnou chuť a vůni balkánské kuchyně.

Saturejka horská je stálezelený, nízký, polehavý polokeř, někdy se řadí i mezi vytrvalé byliny s drobnými, čárkovitými, lesklými listy sytě zelené barvy. Ve druhé polovině dubna hojně vykvétá droboučkými, růžovými až růžově purpurovými květy na krátkých, vzpřímených klasech. Vykvetlý trs je velmi krásný, ale pěstujete-li bylinky pro kulinářské účely, kvetení kazí chuť listů a odstraňuje se ještě v poupatech.

Saturejka přirozeně tvoří nízké, elegantní polštáře a na zídkách romantické převisy tenkých dřevnatých výhonů s neopadavými listy. Pokud stojíte o souměrný a uhlazeně vyhlížející trs, každé jaro a znovu po odkvětu ji sestříhejte na kompaktní tvar. Krom zídek a skalek, kde zaručeně vynikne vedle levandulí či svatoliny, bude krásná i v běžném záhoně, který není pod závlahou, protože pokud děláte stálezelené aranžmá, tato rostlina nabídne spolehlivě neopadavý podrost – nejnižší patro, díky kterému bude vaše kompozice plná zeleně po celý rok.

Saturejka je naprosto nenáročná bylina. Vysaďte ji na plné slunce – miluje úpal, sucho a horko a nesnáší zálivku. Ocení půdní živiny, ale nevyžaduje hnojení a zem preferuje spíše zásaditou (alkalickou) až neutrální. Lze pěstovat i v nádobě s výbornou drenáží. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 13-02-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Satureja montana saturejka
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Satureja montana saturejka
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Satureja montana saturejka
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Satureja montana saturejka
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Thymus vulgaris
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.