Satureja montana

Satureja montana
Satureja montana
saturejka horská
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Saturejka je poměrně rozsáhlý rod z čeledi hluchavkovitých čítající na asi 30 různých botanických druhů letniček, trvalek i polokeřů. Najdete je roztroušené na mnoha suchých a slunných místech Severní polokoule, nejčastěji a nejhojněji ve Středozemí. Její voňavé listy se vyznačují silně aromatickou silicí, díky které se využívá v kuchyni jako bylinka. Můžete ji znát z Bulharska pod jménem čubrica, což je buď samotná sušená saturejka nebo saturejková kořenící směs, díky které získají karbanátky, nádivky a podobné směsi jedinečnou chuť a vůni balkánské kuchyně.

Saturejka horská je stálezelený, nízký, polehavý polokeř, někdy se řadí i mezi vytrvalé byliny s drobnými, čárkovitými, lesklými listy sytě zelené barvy. Ve druhé polovině dubna hojně vykvétá droboučkými, růžovými až růžově purpurovými květy na krátkých, vzpřímených klasech. Vykvetlý trs je velmi krásný, ale pěstujete-li bylinky pro kulinářské účely, kvetení kazí chuť listů a odstraňuje se ještě v poupatech.

Saturejka přirozeně tvoří nízké, elegantní polštáře a na zídkách romantické převisy tenkých dřevnatých výhonů s neopadavými listy. Pokud stojíte o souměrný a uhlazeně vyhlížející trs, každé jaro a znovu po odkvětu ji sestříhejte na kompaktní tvar. Krom zídek a skalek, kde zaručeně vynikne vedle levandulí či svatoliny, bude krásná i v běžném záhoně, který není pod závlahou, protože pokud děláte stálezelené aranžmá, tato rostlina nabídne spolehlivě neopadavý podrost – nejnižší patro, díky kterému bude vaše kompozice plná zeleně po celý rok.

Saturejka je naprosto nenáročná bylina. Vysaďte ji na plné slunce – miluje úpal, sucho a horko a nesnáší zálivku. Ocení půdní živiny, ale nevyžaduje hnojení a zem preferuje spíše zásaditou (alkalickou) až neutrální. Lze pěstovat i v nádobě s výbornou drenáží. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 13-02-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Thymus vulgaris
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.