Ilex x altaclerensis 'BELGICA AUREA'

Ilex x altaclerensis
Ilex x altaclerensis 'BELGICA AUREA'
cesmína altaklerenská - beztrnná - samičí
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a krémová a žlutá
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stálezelené cesmíny patří k našim nejoblíbenějším keřům, které, přestože v našich podmínkách výborně rostou, byly v minulosti dost zanedbávané. A to je u tak krásné a navíc užitečné dřeviny velká škoda. Cesmína altaklerenská pochází z křížení ilexu aquifolium a ilexu perado, pravděpodobně z Anglie, ale původ není doložený. Všechny odrůdy vzešlé z tohoto křížení jsou unikátní cesmíny, které se vyznačují většími, téměř beztrnnými listy a některé bujným růstem. Hybridní označení altaklerenská je občas vědecky napadáno ve prospěch výrazu altaklarenská s tvrzením, že nemá nic společného s Highclare Castle. Tamní park je totiž domovem mnoha unikátních dřevin a na seznamu památek nejvyšší ochrany (1. stupeň Registru historických parků a zahrad stejně jako Památky zvláštního vědeckého zájmu) a zastánci jména altaklerenská věří, že tyto krásné cesmíny získaly jméno na počest onoho botanicky významného sídla.

Cesmína altaklerenská Belgica Aurea je atraktivně panašovaná náhodná mutace zelenolisté odrůdy Belgica. I přes své belgické jméno pochází z nizozemské školky Koster & Son, kde ji nalezli a představili roku 1908. Původně ji chybně nazvali ilex perado aurea, ale jakmile se zjistilo, že se jedná o hybrid, uznali jméno i. x altaclerensis a odrůdu pojmenovali Silver Sentinel. Později, když byla správně pojmenována její matečnice jako Belgica, byla přejmenována na Belgica Aurea.

Cesmína Belgica Aurea nabízí 8-11 cm dlouhé, široce elipčité, nezvykle rovné a většinou beztrnné listy pouze s ostrou špičkou. Jsou neopadavé, lesklé, tmavě zelené uprostřed a krémově nažloutlé při krajích. Sytost žlutého panašování se v horkých měsících vytrácí a opět sílí s příchodem chladu a mrazů. Podobá se odrůdě Silver van Tol, která má ale listy nápadně vypouklé.

Jedná se o samičí rostlinu, která na podzim umí vytvořit sytě červené plody, ale pro dobrou úrodu vyžaduje kvalitní samčí pyl, jen jsme ještě nezjistili, jakého samečka preferuje jako opylovače. Bobulky nejsou pro člověka jedovaté, ale obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže. Samčí opylující odrůda by měla být ideálně ve stejné zahradě nebo alespoň na blízký dolet včel (v rámci jedné čtvrti).

V ideálních podmínkách, například v zemích Beneluxu s vysokou vzdušnou vlhkostí a téměř zanedbatelnými mrazy, dokáže vyrůst v mohutný keř mnoha metrů, v Anglii uvádí až 12 metrů, ale u nás lze očekávat jen kolem 4-5 metrů a to až za několik desítek let. Roste pomalu až středně rychle do středně hustého, kuželovitého tvaru. Dá se výborně tvarovat a omezovat velikost řezem. Jarní střih v dubnu podporuje větvení, letní – do konce července – je vhodný ke tvarovaní. Neřežte ji do staršího dřeva.

Cesmíny pěstujte na plném slunci nebo v polostínu, přednostně v kyselé až neutrální, lehké a propustné, živné zemi, která bude dobře odvodněná, ale zůstane vlhká – nemají rády dlouhodobé vyschnutí. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách, kam se samy prokoření, budou vděčné. Hnojení je v chudších půdách důležité a ještě lepší je při výsadbě použít mykorhizní houby. Cesmíny porostou i ve stínu, ale ztratí tam svůj tvar. V oblastech se silnějšími mrazy doporučujeme najít chráněné místo, kde rostlinu nebude vysušovat mrazivý vítr a zimní slunce. Mrazuvzdorná do cca -25 °C a možná ještě o trochu více (nevyzkoušeno). Nevhodná do nádob.

Poslední revize 02-02-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex x altaclerensis výška 100-125 cm, šířka 30-50 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Ilex aquifolium 'SILVER VAN TOL'
Ilex aquifolium 'GOLDEN VAN TOL'
Ilex aquifolium 'PYRAMIDALIS AUREOMARGINATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.