Calycanthus floridus 'ATHENS'

Calycanthus floridus
Calycanthus floridus 'ATHENS'
sazaník květnatý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ světle zelená
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto
Sazaníků existuje několik druhů a považují se za keře východu Ameriky, i když jeden z nich má přímo ve svém jméně dovětek „čínský“. Přesto poslední molekulární studie ukazují, že jeho správnější zařazení je ke skupině severoamerických a druhy se stejným vzorcem lze nalézt přirozeně rostoucí v přírodě východní Ameriky. Jsou to zajímavé opadavé keře s neobvyklými květy, není proto divu, že se staly předmětem několika křížení s okouzlujícími výsledky. První rostliny popsal a výtvarně ztvárnil malíř Mark Catesby (1683-1749) za podpory přírodovědce a profesora botaniky na oxfordské univerzitě Williama Sherarda a to v publikaci Natural History of Carolina, Florida and the Bahama Islands (1729-1747).

Druhové jméno floridus se často mylně v angličtině vykládá jako floridský, což by vzhledem k přirozenému výskytu keře od obou Karolín po Floridu bylo pochopitelné, ale není tomu tak. Výraz pochází z latiny, nese jej mnoho rostlin a znamená jednoduše květnatý. Na druhou stranu nutno uznat, že jméno amerického státu Florida má se záplavou květin mnoho společného, neboť pochází z roku 1513, kdy na jejích březích poprvé stanuli Španělé během jejich velikonočního Svátku květin – španělsky Pasqua florida.

Sazaník Athens je výjimečná odrůda s květy, jež svou barvou nemají v jeho rodině obdobu. Jedná se selekci pocházející ze Státní botanické zahrady Univerzity v Georgii v USA. Květy jsou plné, světle pistáciové zelené, nepříliš velké (4-5 cm) a poměrně silně a příjemně voňavé jako směs tropického ovoce. Kvete až v době opravdového tepla, nejčastěji od poloviny května do konce června a sporadicky nabídne sem tam květ až do konce léta. Opadavé listy jsou v porovnání s listy nápadně velké, až 16 cm dlouhé, široce elipčité až oválné s výraznými špičkami, na jaře raší jasně zelenou barvou, jsou lesklé a dlouho si drží svou svěží barvu. Na podzim žloutnou. Athens roste středně rychle do hustého keře o výšce i šířce v dospělosti kolem dvou metrů, ale na to si dlouho počkáte.

Celá rostlina obsahuje vonné silice – voní květy, dřevo i kořeny. Zároveň obsahuje calycanthin, což je toxin strukturou podobný strychninu, nebezpečný zejména pro přežvýkavý dobytek. Pro člověka je jedovatý pouze izolovaný nebo při konzumaci rostliny ve velkých dávkách, k čemuž nemá nikdo důvod. Navíc kůra sazaníku se dříve sušila a používala místo skořice bez vedlejších účinků.

Přestože sazaník je absolutně pohodový a bez nároků na údržbu, máme pár rad: nechtějte jej mít co nejdříve vysoký, ale prvních několik let jej sestříhněte (v březnu) na kompaktní tvar – bude pak už sám tvořit pěkný tvar a pravidelné olistění. Zasaďte jej do vlhké země, v suchu poroste špatně stejně jako v přemokřené zemi. A dopřejte mu hodně slunce, aby vás odměnil množstvím květů. Mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 26-01-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Calycanthus floridus
Calycanthus x 'VENUS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.