Calycanthus floridus 'ATHENS'

Calycanthus floridus
Calycanthus floridus 'ATHENS'
sazaník květnatý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ světle zelená
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto
Sazaníků existuje několik druhů a považují se za keře východu Ameriky, i když jeden z nich má přímo ve svém jméně dovětek „čínský“. Přesto poslední molekulární studie ukazují, že jeho správnější zařazení je ke skupině severoamerických a druhy se stejným vzorcem lze nalézt přirozeně rostoucí v přírodě východní Ameriky. Jsou to zajímavé opadavé keře s neobvyklými květy, není proto divu, že se staly předmětem několika křížení s okouzlujícími výsledky. První rostliny popsal a výtvarně ztvárnil malíř Mark Catesby (1683-1749) za podpory přírodovědce a profesora botaniky na oxfordské univerzitě Williama Sherarda a to v publikaci Natural History of Carolina, Florida and the Bahama Islands (1729-1747).

Druhové jméno floridus se často mylně v angličtině vykládá jako floridský, což by vzhledem k přirozenému výskytu keře od obou Karolín po Floridu bylo pochopitelné, ale není tomu tak. Výraz pochází z latiny, nese jej mnoho rostlin a znamená jednoduše květnatý. Na druhou stranu nutno uznat, že jméno amerického státu Florida má se záplavou květin mnoho společného, neboť pochází z roku 1513, kdy na jejích březích poprvé stanuli Španělé během jejich velikonočního Svátku květin – španělsky Pasqua florida.

Sazaník Athens je výjimečná odrůda s květy, jež svou barvou nemají v jeho rodině obdobu. Jedná se selekci pocházející ze Státní botanické zahrady Univerzity v Georgii v USA. Květy jsou plné, světle pistáciové zelené, nepříliš velké (4-5 cm) a poměrně silně a příjemně voňavé jako směs tropického ovoce. Kvete až v době opravdového tepla, nejčastěji od poloviny května do konce června a sporadicky nabídne sem tam květ až do konce léta. Opadavé listy jsou v porovnání s listy nápadně velké, až 16 cm dlouhé, široce elipčité až oválné s výraznými špičkami, na jaře raší jasně zelenou barvou, jsou lesklé a dlouho si drží svou svěží barvu. Na podzim žloutnou. Athens roste středně rychle do hustého keře o výšce i šířce v dospělosti kolem dvou metrů, ale na to si dlouho počkáte.

Celá rostlina obsahuje vonné silice – voní květy, dřevo i kořeny. Zároveň obsahuje calycanthin, což je toxin strukturou podobný strychninu, nebezpečný zejména pro přežvýkavý dobytek. Pro člověka je jedovatý pouze izolovaný nebo při konzumaci rostliny ve velkých dávkách, k čemuž nemá nikdo důvod. Navíc kůra sazaníku se dříve sušila a používala místo skořice bez vedlejších účinků.

Přestože sazaník je absolutně pohodový a bez nároků na údržbu, máme pár rad: nechtějte jej mít co nejdříve vysoký, ale prvních několik let jej sestříhněte (v březnu) na kompaktní tvar – bude pak už sám tvořit pěkný tvar a pravidelné olistění. Zasaďte jej do vlhké země, v suchu poroste špatně stejně jako v přemokřené zemi. A dopřejte mu hodně slunce, aby vás odměnil množstvím květů. Mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 26-01-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2022 / únor 2023 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Calycanthus floridus 'ATHENS' výška 40-60 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Calycanthus floridus 'ATHENS' výška 40-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Calycanthus floridus
Calycanthus x 'VENUS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.