Rosa 'KORquelda' STERNTALER®

Rosa 'KORquelda'
Rosa 'KORquelda' STERNTALER®
růže keřová - čajohybrid (Kordes)
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.6-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Růže
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

STERNTALER® je velkokvětá čajohybridní růže z německé série Fairy Tales® (Pohádkové růže) šlechtitelské firmy Kordes Rosen. Tvoří světle až středně žluté, plné květy světle o průměru 10-12 cm. Jsou silně ale příjemně voňavé a objevují se ve velkém množství a opakovaně od června až do října. Při odkvétání odhaluje slabě meruňkové až lososové tóny. Keř roste hustě a vzpřímeně do výšky kolem jednoho metru a stonky jsou výborné k řezu. Listy jsou středně zelené, mírně lesklé a velmi zdravé. Vyšlechtil Tim Hermann Kordes roku 1995 a patent PP17048 vyšel roku 2006.

Napočítal jsem již 7 různých druhů rostlin, jejichž odrůdy byly pojmenovány Sterntaler. Víte, co toto poetické jméno v němčině znamená? Sterntaler je původní německé pojmenování pohádky od Bratří Grimmů, která pojednává o chudém děvčeti, sirotkovi, jež opustí svou ves a vydá se hledat štěstí. Nemá téměř nic a i to málo, co má, včetně posledních svršků a poslední skývy chleba, rozdá těm, které na cestě potká, aby jim pomohla. Nakonec jí zbude jenom košilka. I tu nakonec věnuje nahému děvčátku, které potká v lese a které o ni žadoní, aby se aspoň trochu zahřálo. Moc dobře ví, že potom bude zima jí samotné, přesto tak učiní a košilky se vzdá. V tu chvíli začnou z nebe k jejím nohám padat hvězdy, které se na zemi mění ve stříbrné tolárky (Sterntaler). Posbírá je a do vesnice se vrací dost bohatá, aby již nikdy nemusela strádat.

Pěstování: Připravte si výsadbovou jámu cca 30x30 cm. Růži zasaďte tak, aby štěp byl po výsadbě cca 3 cm hluboko v zemi. Dobře zalijte a výhony na zimu přihrňte do výšky cca 15 cm (kůrou nebo i zemí). Růže tolerují většinu typu půd, ale nejraději mají hlubokou, živnou půdu bohatou na humus a vlhko (nikoli mokro). Plné slunce. Na zimu zamulčujte.

Stříhání: na podzim můžete zakrátit větve na polovinu a zjara po mrazech ji zastříhněte na 3-5 živých oček. Během sezóny otrhávejte odkvetlé květy či odstraňujte květové výhony k prvnímu 5listému listu, případně i hlouběji, pokud chcete, aby se i během vegetace koruna pěkně zmladila. STERNTALER® je dobře mrazuvzdorná a lze pěstovat i ve venkovní nádobě.

Poslední revize: 27-12-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rosa  'THE PILGRIM'
Rosa 'SONNENSCHIRM'®
Rosa 'KORaruli' SUNNY SKY®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.