Prunus persica var. PLATYCARPA

Prunus persica var.
Prunus persica var. PLATYCARPA
broskvoň/nektarinka - ploché plody
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Broskvoň Platycarpa není uznanou odrůdou, spíše typem, který rodí tzv. ploché broskve. V Česku ještě nemá botanické jméno, zato v angličtině jich má už přes deset včetně koblihové broskve, UFO broskve nebo nejčastěji paraguayo. Od jednoho světaznalého ovocnáře jsem se kdysi dozvěděl, že se jedná o divoký druh broskvoně, který se přirozeně vyskytuje ve všech oblastech, kde broskvoně volně rostou a kterému se říkávalo horská broskev, protože pochází z vyšších poloh než ty s kulatými a šlechtěnými plody. Z historicky dochovaných dat se o nich poprvé dozvídáme v čínském románu ze 16. století Cesta na Západ (autora Wu Cheng’ena), jež se pokládá za jedno ze 4 nejdůležitějších děl klasické čínské literatury. V textu se píše, že Nefritový císař požádal krále Wukonga, který po vzoru Buddhy hledal nesmrtelnost, aby mu pohlídal sad s plochými broskvemi pántáo. Král hlídal tak dobře, že většinu z nich snědl a stal se nesmrtelným. Do USA se strom poprvé dostal roku 1871 právě z Číny.

Ploché broskve jsou lahůdkou mezi broskvemi. Mají zploštělý tvar, typicky plstnatou ale tenčí slupku, takže se nedají moc dlouho skladovat zralé a fantasticky sladkou a šťavnatou dužinu, která maličko připomíná chuť mandlí. Dužina je velmi měkká, nejčastěji bílá, ale může být i žlutá a není odlučitelná od malé pecky. Dozrává začátkem srpna. Do stejné skupiny se momentálně řadí i plody s hladkou slupkou jako nektarinka ale stejně plochým tvarem. Odrůdová jména bývají často smyšlená a vícejazyčná, proto se přikláníme k anglickým názvům pouze odkazujícím na vlastnosti plodů, aby od sebe byly stromky rozeznatelné: White Flesh (s bílou dužinou), Yellow Flesh (se žlutou dužinou), Nectarine Yellow Flesh (hladká slupka, žlutá dužina).

Pěstují se snadno a vypozorovali jsme, že jsou viditelně bujnější i zdravější než většina kulatoplodých odrůd. Zároveň jsou méně náchylné ke kadeřavosti, která pokud se přeci jenom objeví, raději než chemickou cestou stromkům pomáháme přirozeně: doporučujeme stromek vydatně hnojit, jakmile se kadeřavost objeví a zkadeřené listy po opadání posbírat a spálit. Brzy nato stromu narostou nové, již zdravé listy, které zajistí dobrý růst a dozrání plodů v témže roce.

Zem by měla být lehce vápenitá nebo neutrální, neustále vlhká, ale dobře odvodněná. Nepřesazujte prostokořenné na podzim – od konce léta již nedělají kořínky. Peckoviny je lépe nechat růst přirozeně bez prořezávání, protože nejlepší sklizeň zaručí pouze stromky bez řezu, ale pokud potřebujete strom udržovat menší, udělejte po odkvětu základní řez do roviny – seříznete korunu do žádané výšky jedním vodorovným řezem. Mladé stromky upevněte na první tři roky k opoře. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 01-12-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus persica var. PLATYCARPA Nectarine Yellow Flesh
STANDARD
PRAHA AUTEM
Prunus persica var. PLATYCARPA Nectarine Flateryna žlutomasá výška 120-140
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Prunus persica var. PLATYCARPA Saturne bělomasá výška 160-185
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.