Fagus sylvatica 'PENDULA'

Fagus sylvatica
Fagus sylvatica 'PENDULA'
buk lesní
VZRŮST středně vysoký strom
 vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 5-15m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Buky jsou spolehlivé a otužilé stromy našeho podnebí. Není proto divu, že se s nimi setkáte na mnoha místech a to jak v soukromých zahradách, tak i v parcích a veřejné zeleni, neboť nevyžadují žádnou následnou péči. Existuje mnoho zajímavých a výjimečných odrůd, které nejsou příliš rozšíření v prodeji a naleznete je častěji jen v arboretech. Buky poznáte podle typicky elipčitých a často velmi lesklých opadavých listů s výraznou žilnatinou. Mají několik barev a odrůdy se mohou lišit i tvarem listu.

Pendula je anglická odrůda buku lesního, kterou poprvé představil George Loddiges roku 1836 ve své školce v Londýně. Jak už název napovídá, jedná se o strom s převislými větvemi, ale na rozdíl od mnoha jiných převislých stromů od tohoto buku zakrslíka nečekejte. Habitem je nadmíru variabilní a nenajdete dva stejné. Tvoří vystoupavá ramena větví, jejichž konce malebně převisají, zatímco horní část větve mohutní a tvoří postranní větve, jež pomalu rozšiřují korunu do unikátně kaskádovitých, mnohdy až bizarních tvarů. Listy jsou opadavé, 6-10 cm dlouhé, široce a protáhle elipčité, výrazně lesklé, při rašení svěže zelené a dozrávají do tmavě zelené, na podzim žluté. Roste pomaleji, přesto v dospělosti můžete očekávat strom o výšce kolem 10 metrů v zahradě a v parcích s neomezeným prostorem na kořeny až dvojnásobek.

Je nenáročný na půdu, zvládá zem mírně kyselou, neutrální i mírně zásaditou a jakmile zakoření, je odolnější suchu než mnoho jiných listnáčů. Podmáčení nemá rád. Pěstuje se výhradně na plném slunci a zvládne i lehký polostín. Zvládá jakýkoli řez – tvarovací i hluboce zmlazovací, nejlépe koncem zimy. Nově vysazované stromy s kmenem o výšce 1,5m a vyšší je nutné na min. první 3 roky upevnit k opoře, než dobře zakoření. Plně mrazuvzdorný do cca -34 °C.

Poslední revize 30-11-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Fagus sylvatica 'PENDULA' výška 250-260 cm, výška kmene 150-160 cm, obvod kmene 6-8 cm, šířka koruny 50-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Betula pendula  'YOUNGII'
Carpinus betulus 'PENDULA'
Ulmus 'CAMPERDOWNII'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.