Helwingia himalaica

Helwingia himalaica
Helwingia himalaica
helvingie himálajská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Helvingie je asijský taxon, jež byl dříve zařazen do čeledi cornaceae, ale díky unikátním vlastnostem pro něj koncem 19. století několik botaniků vytvořilo samostatnou čeleď helwingiaceae. Jedná se o stálezelené i opadavé keře, jejichž velkou atrakcí jsou droboučké květy, jež vyrůstají z prostředků listů. V Evropě jsou téměř neznámé a najdete je asi jen ve sbírkách nadšenců a sběratelů rarit a zvláštností. Zřejmě díky velké ploše přirozeného výskytu (od Nepálu po Japonsko) to jsou velmi variabilní rostliny, mezi nimiž se málokdo vyzná a často najdete v evropských i amerických školkách omyly. My se opíráme o studii japonských botaniků Hiroshi HARA a Sachiko KUROSAWA z publikace Tokijské univerzity FLORA OF EASTERN HIMALAYA z roku 1975.

Helvingie himálajská je původem z východního Nepálu a západní Číny a poprvé byla popsaná v roce 1879. Jedná se o vzácný, stálezelený až polo-opadavý keř s dužnatými větvemi, který se v chladnějších oblastech chová jako polokeř. Přirozeně se nalézá většinou jako lesní podrost a jen výjimečně na poloslunných lokalitách okrajů lesů. Nese neobvykle tvarované listy – jsou úzké, protáhle kopinaté s ocáskem u špičky, 5-11 cm dlouhé a 1-4 cm široké. Okraje jsou posety droboulinkými nepichlavými ostny. Jsou matné, vínově červené při rašení a dozrávají do sivě zelené, ale nejnovější list si stále drží vínový odstín až do zimy.

Roste vzpřímeně, středně rychle až rychle (30-40 cm za rok) a rozrůstá se dužnatými oddenky, díky kterým spíše než keř tvoří houštinu s atraktivními listy. Pokud o rozšiřování rostliny do stran pomocí oddenků nestojíte, okolí rostliny zakryjte mulčovací agrotextílií. Zachovává si listy po celé délce větví, takže zůstává od země hustá až neprůhledná. Starší rostliny tvoří v polovině jara droboučké květy, jež vyrůstají jako stigmata z prostředků nejširší části listů a po nich následují malé tmavě červené až černé plody, pokud máte samčí i samičí rostlinu (jsou dvoudomé).

Helvingie se v přírodě vyskytuje jako podrost vysokých stromů a součást houštin. Nevyžaduje plné slunce a někteří pěstitelé jej ani nedoporučují, naopak se jí dobře daří ve stínu. Vyzkoušeli jsme, že výborně prospívá v kyselé až neutrální půdě, kde barva jejího olistění je nejsytější. Lze jakkoli stříhat od jara do poloviny léta. Dává přednost vlhčí zemi před přeschnutím – doporučujeme nechat ji zamulčovanou po celý rok. Vyzkoušená mrazuvzdornost je zatím do -24 °C.

Poslední revize 28-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Helwingia chinensis var. chinensis
Helwingia chinensis 'BROAD-LEAVED-FORM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.