Itea virginica 'HENRY'S GARNET'

Itea virginica
Itea virginica 'HENRY'S GARNET'
itea viržinská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Itea je malý rod asi 10 druhů stálezelených a opadavých keřů či stromů z východu Asie a východní části Severní Ameriky. Itea viržinská, rovněž nazývaná viržinská vrba, je americký druh pocházející ze stejného stejnojmenného státu USA, kde se nachází na vlhkých až mokrých lokalitách na krajích lesů a v houštinách často podél vodních toků. Pěstuje se pro své vonné květy a barvu podzimního listí.

Henry’s Garnet je ceněná odrůda itey viržinské, která získala AGM (Award of Garden Merit) od anglické Královské zahradnické společnosti. Jedná se o selekci s výjimečnými podzimními odstíny a všiml si jí americký botanik Michael Dirr, když ji nalezl rostoucí v zahradách univerzity ve Swarthmore v Pensylvánii, USA. Dozvěděl se, že sazenice věnovala univerzitě Josephine Henry, která přicestovala z Georgie. Na počest její i univerzity odrůdu pojmenoval Henry’s Garnet, protože garnet znamená granát i granátová barva, což je nejenom barva podzimního listí ale i jedna ze dvou univerzitních barev.

Zjara raší svěže zelenými, podlouhle elipčitými, 5-10 cm dlouhými, při okrajích pilovitými listy, které se na konci sezóny barví nejprve do bronzově oranžové a později do zářivých odstínů karmínově až granátově červené barvy stejně jako větvičky. V teplejších zónách se považuje za polo-opadavou, u nás nikoli, ale listy drží obzvláště dlouho – téměř jako ambroně, tedy až do opravdu mrazivých dnů konce podzimu. V červnu a červenci vykvétají 8-15 cm dlouhé, střemchám podobné, převislé hrozny složené z krémově bílých květů, jež sladce a silně voní po medu.

Itea neroste rychle a přirozeně tvoří vzpřímené keře. Protože květy se tvoří na větvích z předchozího roku, v případě potřeby řezu jej provádějte okamžitě po odkvětu. Ale kromě zmlazování starších rostlin většinou není potřeba, rostlina si sama uchovává pěkný habitus. Přestože již byly zaznamenány keře vysoké přes 2 metry, v zahradách se běžná výška pohybuje v rozmezí 1 až 1,5 metru.

Pěstuje se snadno. Nabídněte jí přednostně kyselejší, případně neutrální půdu a vlhko (doporučujeme zamulčovat). Dobře zvládá i dočasné podmáčení, ale nedokáže stát celou sezónu ve vodě. V suché zemi jí prosychají větvičky a viditelně řídne, málo kvete a téměř neroste. Nevyžaduje žádnou péči ani hnojení a je dobře mrazuvzdorná do cca -29 °C.

Poslední revize 24-11-2021.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Clethra alnifolia  'PINK SPIRE'
Clethra alnifolia
Clethra alnifolia 'SEPTEMBER BEAUTY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.