Artemisia 'POWIS CASTLE'

Artemisia
Artemisia 'POWIS CASTLE'
pelyněk
VZRŮST středně vysoká trvalka
 malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a modrostříbrná
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Exotika
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto
Pelyněk je rozsáhlý rod převážně stálezelených (ale i opadavých) keřů, trvalek a letniček pocházejících ze severní polokoule s několika druhy ze Středozemí, Severní Afriky a Jižní Ameriky. Jedná se o rostliny odolné horku, suchu i nedostatku živin, zasolení půdy i slanému mořskému vzduchu a dokonce dobře vzdorují ohni. Pěstuje se zejména pro jeho vysoce atraktivní, stříbřité a často dělené, jemné listy, jejichž vůně při promnutí je velmi silná a nejenom pro člověka nepříliš vábná – díky ní nemá pelyněk téměř žádné škůdce. Zajímavostí je, že z jednoho druhu (a. absinthium) se vyrábí alkohol, jistě jste už podle názvu poznali jaký: Absint, jež je směsí pelyňku, anýzu a fenyklu.

Powis Castle (Zámek Powis) je anglická odrůda pelyňku, kterou zejména v amerických pramenech najdete i pod jménem Brass Band (Dechová kapela). Nejspíše se jedná o samovolného křížence druhů a. arborescens a a. absinthium ze Středního Východu, kde se pelyňky mezi sebou samy ochotně kříží. Jednu rostlinu nalezl rolu 1968 britský zahradník Jim Hancock rostoucí v zahradě v Yorkshiru a sebraný řízek začal pěstovat v zámecké zahradě v Powisu, kde se roku 1972 stal hlavním zahradníkem. Pojmenoval ji podle zámku, namnožil a ve stejném roce ji představil veřejnosti jménem Národního památkového ústavu při zámku Powis ve Walesu.

Jedná se o neopadavou, polodřevnatou trvalku s nádhernými, jako krajka jemně vykrajovanými listy světle modrozelené až stříbřité barvy, které skvěle kontrastují s jakoukoli jinou zelení v trvalkových záhonech. Koncem léta se objevují drobné, žluté květy, jež se často odstraňují, aby vynikly pouze listy. Roste pomalu a tvoří nadýchané, husté trsy až polokeře o variabilní výšce mezi 40 až 80 cm a stejné šířce. Odrůda byla oceněna AGM anglickou Královskou zahradnickou společností a uznávaný expert na trvalky Allan Armitage (*1946), profesor z univerzity v Georgii v USA, ji považuje za jednu z nejkrásnějších trvalek vůbec.

Využívá se v prérijních kompozicích s jemnějšími trávami, třapatkami, máčkami a podobnými rostlinami. Je oblíbený i v běžných trvalkových záhonech pro oddělení podobně zelených rostlin. Dle mého soudu vypadá skvostně v suchých záhonech pouštního stylu společně s choísyí, jukou, jižanskými bylinkami (saturejka, rozmarýn, tymián) apod., a díky faktu, že listy neopadávají, se výborně hodí i jako odlišně vybarvený akcent ve stálezelených aranžmá s kožovitými listy, které zároveň zjemní.

Polodřevnatý pelyněk vyžaduje výlučně slunečná stanoviště a velmi propustnou půdu – v mokrém, těžkém jílu zahyne. Pro zachování dlouhověkosti se nedoporučuje hnojit, v chudších, výhřevných půdách prosperuje lépe. Jednou za několik let jej můžete opatrně zmladit středně hlubokým řezem. V dobrých podmínkách je dobře mrazuvzdorný do cca -24°C.

Poslední revize 24-11-2021.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Santolina chamaecyparissus
Erysimum 'FRAGRANT SUNSHINE'
Helichrysum italicum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.