Artemisia 'POWIS CASTLE'

Artemisia
Artemisia 'POWIS CASTLE'
pelyněk
VZRŮST středně vysoká trvalka
 malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a modrostříbrná
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Exotika
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto
Pelyněk je rozsáhlý rod převážně stálezelených (ale i opadavých) keřů, trvalek a letniček pocházejících ze severní polokoule s několika druhy ze Středozemí, Severní Afriky a Jižní Ameriky. Jedná se o rostliny odolné horku, suchu i nedostatku živin, zasolení půdy i slanému mořskému vzduchu a dokonce dobře vzdorují ohni. Pěstuje se zejména pro jeho vysoce atraktivní, stříbřité a často dělené, jemné listy, jejichž vůně při promnutí je velmi silná a nejenom pro člověka nepříliš vábná – díky ní nemá pelyněk téměř žádné škůdce. Zajímavostí je, že z jednoho druhu (a. absinthium) se vyrábí alkohol, jistě jste už podle názvu poznali jaký: Absint, jež je směsí pelyňku, anýzu a fenyklu.

Powis Castle (Zámek Powis) je anglická odrůda pelyňku, kterou zejména v amerických pramenech najdete i pod jménem Brass Band (Dechová kapela). Nejspíše se jedná o samovolného křížence druhů a. arborescens a a. absinthium ze Středního Východu, kde se pelyňky mezi sebou samy ochotně kříží. Jednu rostlinu nalezl rolu 1968 britský zahradník Jim Hancock rostoucí v zahradě v Yorkshiru a sebraný řízek začal pěstovat v zámecké zahradě v Powisu, kde se roku 1972 stal hlavním zahradníkem. Pojmenoval ji podle zámku, namnožil a ve stejném roce ji představil veřejnosti jménem Národního památkového ústavu při zámku Powis ve Walesu.

Jedná se o neopadavou, polodřevnatou trvalku s nádhernými, jako krajka jemně vykrajovanými listy světle modrozelené až stříbřité barvy, které skvěle kontrastují s jakoukoli jinou zelení v trvalkových záhonech. Koncem léta se objevují drobné, žluté květy, jež se často odstraňují, aby vynikly pouze listy. Roste pomalu a tvoří nadýchané, husté trsy až polokeře o variabilní výšce mezi 40 až 80 cm a stejné šířce. Odrůda byla oceněna AGM anglickou Královskou zahradnickou společností a uznávaný expert na trvalky Allan Armitage (*1946), profesor z univerzity v Georgii v USA, ji považuje za jednu z nejkrásnějších trvalek vůbec.

Využívá se v prérijních kompozicích s jemnějšími trávami, třapatkami, máčkami a podobnými rostlinami. Je oblíbený i v běžných trvalkových záhonech pro oddělení podobně zelených rostlin. Dle mého soudu vypadá skvostně v suchých záhonech pouštního stylu společně s choísyí, jukou, jižanskými bylinkami (saturejka, rozmarýn, tymián) apod., a díky faktu, že listy neopadávají, se výborně hodí i jako odlišně vybarvený akcent ve stálezelených aranžmá s kožovitými listy, které zároveň zjemní.

Polodřevnatý pelyněk vyžaduje výlučně slunečná stanoviště a velmi propustnou půdu – v mokrém, těžkém jílu zahyne. Pro zachování dlouhověkosti se nedoporučuje hnojit, v chudších, výhřevných půdách prosperuje lépe. Jednou za několik let jej můžete opatrně zmladit středně hlubokým řezem. V dobrých podmínkách je dobře mrazuvzdorný do cca -24°C.

Poslední revize 24-11-2021.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Artemisia
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Artemisia
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Santolina chamaecyparissus
Erysimum 'FRAGRANT SUNSHINE'
Helichrysum italicum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.