Ilex aquifolium 'BRIOTS MENHIR'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'BRIOTS MENHIR'
cesmína ostrolistá
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a krémová a žlutá
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cesmína ostrolistá je jeden z nejběžnějších druhů stálezelených dřevin evropského původu. Nejvíce jich najdete v pásech vlhčího podnebí s mírnými zimami, jako jsou britské ostrovy, teplejší oblasti Německa, severní Francie a státy Beneluxu, kde rostou přirozeně v lesích a remízkách. U nás se pěstují bez problému, ale v přírodě je samovolně množit neuvidíte, pouze výjimečně, pokud tam ptáci zanesou semena z nějaké zahrady. Díky lesklým listům, které mohou být i vícebarevné, jsou oblíbené v okrasných zahradách. Odrůdy s ostřejšími listy se využívají jako přirozené bariéry proti zvěři a do živých plotů.

Cesmína Briots Menhir je velmi krásná mutace odrůdy Madame Briot, kterou našel a roku 2016 zaregistroval H. Zintel jr. z Nizozemí. Tvarem i barvou listů je téměř totožná s původní odrůdou, ale unikátní je svou stavbou, neboť nabízí pravidelně a štíhle sloupovitý charakter, který je u cesmín výjimečný a u panašovaných ještě vzácnější. Listy jsou typicky pichlavé, neopadavé, kožovité, velmi lesklé, uprostřed temně zelené a při krajích banánově žlutavé. Tento odstín sílí s příchodem chladnějšího počasí na podzim. Zjara raší vínově červenou barvou shodnou s barvou větviček.

Roste spíše pomalu, asi 10-15 cm za rok, do štíhle vystoupavého keře a přirozeně tvoří souměrná patra větví nad sebou. Jedná se o samičí odrůdu, která při opylení samčím pylem na podzim tvoří malé, červené plody v malém množství. Pro člověka nejsou jedovaté, ale obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže. Cesmína Briots Menhir svou veselou barvou rozzáří i chladné zimní dny a díky štíhlému habitu se vejde i do menších zahrad. Odrůda je příliš mladá a její konečná výška v dospělosti zatím nemohla být určena, pouze se odhaduje kolem 2, 5m.

Odrůda nese jméno odkazující na kdysi slavného francouzského botanika a zahradníka Pierra-Louise Briota (1804-1888), jehož otec Louis-Dennis byl hlavním zahradníkem významné zahrady Velkého a Malého Trianonu ve Versailles poblíž Paříže. Roku 1858 se mu podařilo získat růžově kvetoucí odrůdu jírovce nazvanou Briotii a postaral se rovněž o žlutavě panašovanou cesmínu, kterou nazval Madame Briot a věnoval ji své matce.

Cesmíny pěstujte na plném slunci nebo v polostínu, porostou i ve stínu, ale ztratí tam svůj tvar. Potřebují kyselou až neutrální, lehkou a propustnou, velmi živnou zem (zejména plodící odrůdy), která bude dobře odvodněná, ale zůstane vlhká – nemají rády dlouhodobé vyschnutí. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách, kam se samy prokoření, budou vděčné. Hnojení je v chudších půdách důležité a ještě lepší je při výsadbě použít mykorrhizní houby. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 21-11-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2021 / únor 2022 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex aquifolium výška 125-150 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Ilex aquifolium výška 125-150 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Ilex aquifolium 'ARGENTEA MARGINATA'
Ilex aquifolium 'ALASKA CREAM'
Ilex aquifolium 'MADAME BRIOT'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.