Acer rufinerve

Acer rufinerve
Acer rufinerve
javor rezavožilný
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Javor rezavožilný patří společně s druhy a. davidii či a. griseum mezi javory, které si pořizujete zejména pro jejich nádherný kmen. Tento druh pocházející z výše položených lesů Japonska, z ostrovů Honshu, Kyushu a Shikoku, nabízí již na mladých rostlinách překrásnou kresbu hladkých kmenů, kde se střídají středně až olivově zelené a šedé, vertikální proužky v různé tloušťce, které na podzim a v zimě mohou nabírat rezavě oranžový až načervenalý odstín. Na některých kmenech se objevují diamantově tvarovaná znaménka, která se s věkem vytrácí. Čím jsou kmeny starší, tím jsou světlejší a hladší.

Opadavé listy jsou trojcípé, 8-16 cm dlouhé i široké, středně zelené v létě a zlatožluté a zářivě šarlatově červené na podzim. Barví poměrně brzy a vybarvené listy drží přibližně měsíc. Drobné, žlutozelené, dvoudomé kvítky jsou upořádané v až 10 cm dlouhých hroznech a objevují se v první polovině jara (každé pohlaví na jiném stromě).

Javor rezavožilný roste poměrně rychle, mladé stromky mohou mít přírůstky 30 až 50 cm za rok. Přirozeně vytváří vzpřímené, úzce trychtýřovitě rozevřené, vystoupavé koruny a dle mého soudu nejhezčí forma zapěstování jsou vícekmeny. Je snadné je vytvořit, protože přirozeně rostou keřovitě s několika silnými kmeny od země. Určete si, které kmeny ponecháte jako kosterní (2-3) a všechny postranní větvičky na nich odstřiháváte až do výšky, kde chcete založit korunu, nebo kde stojíte o bohatší větvení. Řez provádějte kdykoli v bezmrazém období zimy, tenké a krátké větve lze odebírat i během léta. Protože roste rychle a přirozeně není příliš hustý, v malých zahradách doporučujeme tvarovat i korunu, nejlépe do dómovitě polokulovitého tvaru, aby se zahustily konce větví a zejména podzimní, zářivě vybarvené listy nadělaly parádu nahuštěné v menší ploše.

Pěstujte jej v jakékoli propustné půdě, která nebude často vysychat. Přednost dává mírně kyselé reakci, ve které nabídne pestřejší barvy na podzim. Snáší i lehké zastínění se slabším vybarvením podzimních listů. Je citlivý na posypovou sůl a nemá rád zadláždění. Nevadí mu otevřené plochy a větrná stanoviště. Mrazuvzdorný do cca -30 °C a pěstuje se i v chladnějších zónách, kde tvoří menší keře.

Poslední revize 13-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer davidii
Acer x conspicuum 'PHOENIX'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.