Mahonia eurybracteata 'NARIHIRA'

Mahonia eurybracteata
Mahonia eurybracteata 'NARIHIRA'
mahónie tenkolistá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ říjen - prosinec
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Mahónie tenkolistá je zvláštní stálezelená mahónie pocházející z Číny. Její předchozí jméno bylo docela vtipné – mahonia confusa (mahónie popletená) a až s příchodem nových odrůd na trh se změnilo na m.eurybracteata. Pravděpodobně první z těch masově pěstovaných byla odrůda Narihira, po ní následovala Soft Caress a dále Sweet Winter. Poslední dvě už několik let testujeme u nás. Prokázaly odolnost až k -20 °C a dle pěstitelů z celého světa by měly snést ještě o něco silnější mráz.

Mahónie Narihira je asi nejpěstovanější odrůdou svého druhu v USA. Jedná se o stálezelený keř velmi exotického vzezření, neboť tvoří lesklé, palmovitě vějířovité listy temně zelené barvy, které raší z vrcholového pupene, takže stonek připomíná mladou rostlinu palmy. Nové listy jsou tmavě bronzově červené, než dozrají do své typicky zelené barvy. Z vrcholů stonků koncem podzimu raší krátké, vzpřímené hrozny složené z drobných, sírově žlutých, mírně vonných květů. Pokud přijde chladno příliš brzy, vykvete až začátkem jara. Opylené květy tvoří malé, tmavomodré a jedlé plody, chuťově podobné plodům dřišťálů. Je samosprašná.

Roste do vzpřímeného a hustého keře, který využijte všude tam, kde stojíte o ozvláštnění zahradní kompozice něčím neobvyklým až exotickým. Nejraději má lehký stín až polostín, ale pokud má alespoň část dne plné slunce, více kvete. Na zimu dává přednost stínu. Pokud ji chcete udržovat menší, nebo pokud mladým rostlinám omrznou horní patra, snadno keř zjara ořežte a mahónie se opět rozroste. Svou jemnou texturou a uvolněným habitem zjemní kompozice s tučnolistými keři a vypadá dobře jako podrost pod nižšími stromy, které ji poskytnou rozptýlené světlo.

Mahónie tenkolistá vyžaduje živnou půdu jakékoli pH reakce (kyselá, neutrální i zásaditá) a rovnoměrné vlhko. Zjara ji můžete přihnojit hnojivy pro stálezelené keře. Dává přednost vlhčí zemi před přeschnutím – doporučujeme nechat ji zamulčovanou po celý rok. Udávaná mrazuvzdornost je do -17 °C a dále testujeme její možnosti co do odolnosti vůči silnějším mrazům.

Poslední revize 11-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Mahonia eurybracteata 'SOFT CARESS'
Mahonia eurybracteata 'Minganpi' SWEET WINTER®
Mahonia eurybracteata ssp.  ganpinensis
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.